9 września w bibliotekach Książnicy: kiermasz, wystawa fotografii i prelekcja

9 września w bibliotekach Książnicy: kiermasz, wystawa fotografii i prelekcja

Na poniedziałek, 9 września, Książnica Kopernikańska w Toruniu przygotowała trzy atrakcje.

Pierwszą z nich jest kiermasz tytułów wycofanych z bibliotecznego księgozbioru. Wyprzedaż w mediatece przy ul. Raszei 1 potrwa od 9 do 14 września. Ceny od 2 złotych. W ofercie: literatura piękna dla dzieci, młodzieży i dorosłych; książki popularnonaukowe. Kiermasz będzie czynny w godzinach otwarcia biblioteki: od poniedziałku do piątku od 9 do 19, w sobotę od 10 do 15.


Tego samego dnia w bibliotece przy ul. Raszei 1 o godz. 17 odbędzie się otwarcie wystawy fotografii Wojciecha Zillmanna. Artysta jest absolwentem Wielkopolskiej Szkoły Fotografii w Poznaniu, specjalizuje się w fotografii reportażowej i sportowej, chętnie dokumentuje wydarzenia kulturalne, przede wszystkim koncerty. Na co dzień współpracuje m.in. z Toruńskim Towarzystwem Hokejowym, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną oraz kilkoma klubami muzycznymi. W jego dorobku znajduje się wiele publikacji prasowych, zarówno w wydaniach elektronicznych, jak i w prasie drukowanej („Polska The Times”, „Gazeta Pomorska”, „Nowości”, „Gazeta Wyborcza”, „Twój Blues”, „Top Guitar”). Wybrane wystawy indywidualne Wojciecha Zillmanna:  Książnica Kopernikańska (2004), Biblioteka UMK – „Portrety” (2005), HRP Pamela – „Perkusja i bas” (2016). Wybrane wystawy zbiorowe: Wystawa pokonkursowa „Mój magiczny Toruń” – I miejsce (2002), IV Ogólnopolski konkurs fotograficzny im. Edwarda Hartwiga „Manipulacja” (2004). Ekspozycja w mediatece będzie czynna do końca września. Prace Wojciecha Zillmanna można oglądać w godzinach otwarcia placówki. Więcej informacji: 56 610 67 59.


Miłośnikom lewobrzeżnej części Torunia polecamy kolejne spotkanie z cyklu Podgórz sprzed lat. Tym razem bohaterami prelekcji będą teatry świetlne i pokazy żywych fotografii oraz kinematografy cywilne i wojskowe w Podgórzu. Zapraszamy o godz. 18 do biblioteki przy ul. Poznańskiej 52.Historia podgórskich placówek X Muzy dzięki kwerendom archiwalnym została w sposób istotny uzupełniona o nieznane dotąd fakty z początku XX w., lat międzywojennych i okresu okupacji hitlerowskiej – mówi Katarzyna Kluczwajd, autorka prelekcji. – W poniedziałek, 9 września, opowiem o dwóch miejscach ważnych dla kultury popularnej Podgórza: posesji Kruszyńskich przy ul. Poznańskiej 69 oraz o lokalu Dom Polski przy ul. Poznańskiej 50/52. Historii podgórskich kin towarzyszyć będzie refleksja o celach filmowych pokazów i priorytetach przyświecających właścicielom tych placówek.
Nowe historie starych kin w Podgórzu to prelekcja, którą Katarzyna Kluczwajd przygotowała w oparciu o własną książkę „Toruńskie przedmieścia sprzed lat” (Toruń, 2018). Tematem kolejnego spotkania, które odbędzie się 7 października, będą Szkolne problemy lokalowe i planowane inwestycje.

Zdjęcie gł.: Fotografia muzyczna Wojciecha Zillmanna

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7646173

Skip to content