Edupolis
Linki do serwisów
Masz głowę do cyberzagadek? Pokaż to Europie. Rusza rekrutacja do ECSC 2025!
Masz głowę do cyberzagadek? Pokaż to Europie. Rusza rekrutacja do ECSC 2025!
Rusza rekrutacja do ECSC 2025 – European Cyber Security Challenge, największych i najbardziej prestiżowych zawodów CTF dla młodych specjalistów i specjalistek od cyberbezpieczeństwa w Europie. Ich finał odbędzie się w tym roku w Warszawie.
– ECSC to coś więcej niż konkurs – zaznacza Iwona Prószyńska z CERT Polska. – To wydarzenie, które może zmienić Twoje życie. Widziałam, jak udział w tych zawodach potrafi otworzyć ludzi, dodać im pewności siebie, pozwolić uwierzyć, że naprawdę mają talent i miejsce w świecie cyberbezpieczeństwa. Dla mnie najważniejsze jest to, że młodzi ludzie po prostu zaczynają widzieć w sobie potencjał – dodaje Prószyńska.
ECSC – nie tylko konkurs. To scena, na której rodzą się kariery
European Cyber Security Challenge to cyfrowa Liga Mistrzów. Zawody organizowane od 2014 roku przez Europejską Agencję ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) co roku przyciągają setki uczestników z ponad 25 krajów. Młodzi eksperci, pasjonaci, samoucy i studenci z całej Europy rywalizują, współpracują i pokazują, jak wygląda przyszłość branży IT. To żywa społeczność ludzi, którzy potrafią analizować złożone systemy, myśleć nieszablonowo, działać pod presją i pracować zespołowo – czyli mają dokładnie te kompetencje, które dziś są najbardziej pożądane w świecie nowoczesnych technologii.
Polska drużyna należy do europejskiej czołówki – w 2021 roku zdobyliśmy srebrny medal, a w 2024 – brązowy. Uczestnicy reprezentacji z poprzednich lat są rozpoznawalni w środowisku, a wielu ich członków dziś pracuje w zespołach SOC, firmach z sektora obronnego albo w start-upach rozwijających własne narzędzia bezpieczeństwa.
Ale to nie wszystko. Podczas ECSC poznaje się ludzi, z którymi później robi się wspólne projekty, zakłada firmy, a czasem… po prostu zawiera przyjaźnie na lata.
– W trakcie ECSC jesteś nie tylko uczestnikiem finałów, ale przede wszystkim reprezentantem Polski. I nagle zdajesz sobie sprawę, że jesteś częścią większej całości – mówi Kamil Kuć z NASK. – Poznajesz ludzi z całej Europy, wymieniasz się doświadczeniami, pomysłami i w pewnym momencie twoje hobby przestaje być tylko hobby – zaczyna przeradzać się w realną ścieżkę zawodową, bo trafiasz do grona ludzi, którzy naprawdę kształtują przyszłość cyberbezpieczeństwa
Krajowe kwalifikacje – start 4 lipca
Pierwszy krok? Rejestracja na platformie hack.cert.pl – właśnie tam 4 lipca o godzinie 16:00 wystartuje 48-godzinny konkurs online, który potrwa do niedzieli 6 lipca do godziny 16:00. Po założeniu konta i zalogowaniu się do systemu uczestnicy będą mogli zmierzyć się z zestawem zadań w formule CTF, przygotowanym przez ekspertów CERT Polska. Wystarczy dostęp do internetu, odrobina odwagi i duży głód wyzwań!
To będzie intensywne starcie w formule CTF (Capture The Flag). Zadania dotyczyć będą m.in. kryptografii, steganografii, inżynierii wstecznej, analizy aplikacji, bezpieczeństwa sieciowego i mobilnego. Wszystko po angielsku – bo taki jest język branży.
Pracujesz sam. Rozwiązujesz zadania. Do każdego dołączasz krótki opis (tzw. write-up), pokazując swój sposób myślenia.
– Czasami nie punkt jest najważniejszy. Czasami write-up pokazuje, że ktoś naprawdę rozumie, co robi – i że warto mu dać szansę – tłumaczy Kamil Kuć.
Dla kogo jest ten konkurs?
ECSC to przestrzeń dla wszystkich, którzy lubią myśleć analitycznie, szukać słabości systemów i przekraczać granice. Do udziału mogą zgłosić się obywatele Polski w wieku 14–25 lat, niezależnie od tego, czy są uczniami technikum, studentkami politechniki, czy sami zdobywają swoje umiejętności.
Uczestnicy zostaną podzieleni na dwie grupy wiekowe: – juniorzy (14–20 lat, roczniki 2005–2011) – seniorzy (21–25 lat, roczniki 2000–2004).
Najlepsi trafią do kadry narodowej
Po zakończeniu eliminacji, zespół CERT Polska wyłoni 10 finalistów – po pięć osób z każdej grupy wiekowej. To oni stworzą Reprezentację Polski na ECSC 2025.
Zanim jednak wystąpią na europejskiej scenie, spotkają się na specjalnych warsztatach przygotowawczych i integracyjnych. Będzie wspólne rozwiązywanie zadań, wybór kapitana, treningi z ekspertami. I budowanie zespołu, który nie tylko zna się na technologii – ale też umie ze sobą współpracować.
Trenerami reprezentacji będą specjaliści z CERT Polska – ludzie, którzy każdego dnia pracują nad rozwiązywaniem i przeciwdziałaniem realnym incydentom i zagrożeniom. To nie będzie zabawa. To będzie początek czegoś bardzo poważnego.
– Każdego roku widzimy, jak ogromny potencjał mają młodzi ludzie startujący w ECSC – mówi Iwona Prószyńska z CERT Polska. – W tym konkursie liczy się nie tylko wiedza techniczna, ale też odporność psychiczna, praca zespołowa i determinacja. Wielu z naszych byłych reprezentantów dzisiaj pracuje w najlepszych zespołach cyberbezpieczeństwa w kraju i za granicą. To nie jest zabawa – to początek drogi zawodowej
Wielki finał – w sercu Warszawy
Takiego wydarzenia jeszcze w Polsce nie było. W dniach 6–10 października 2025 roku hala COS Torwar zamieni się w centrum europejskiego cyberbezpieczeństwa. Tam właśnie odbędzie się finał ECSC 2025, a Polacy będą gospodarzami.
Na miejscu spotkają się młodzi eksperci z całej Europy, najlepsi z najlepszych. Będzie rywalizacja, będą emocje, będzie presja. Ale też: wsparcie z trybun, dumna kadra, prawdziwe reprezentowanie barw.
– Kiedy widzisz własne nazwisko na ekranie, drużynę w biało-czerwonych bluzach i słyszysz aplauz z trybun – to nie ma już znaczenia, kto wygra. Bo Ty już tam jesteś – mówi Bartek, reprezentant z 2024 roku.
Co zyskujesz? Więcej niż się spodziewasz
Po takim konkursie Twoje nazwisko przestaje być anonimowe. CV z wpisem „finalista ECSC” robi wrażenie. I otwiera drzwi.
– To nie tylko zawody. To ludzie, których potem się spotyka w pracy, na konferencjach, w firmach. I zawsze wiadomo, że mają ten sam gen – ciekawość, pasję, determinację – dodaje Kamil Kuć.
Gotowy? To teraz Twój ruch. Wejdź na hack.cert.pl, zarejestruj się, sprawdź zadania z poprzednich lat i przygotuj się na eliminacje – 4–6 lipca 2025 roku.
Cyberprzyszłość – to już się dzieje. I być może zacznie się od Ciebie.
Źródło: NASK
Metryka
- Data2025-06-09