Edupolis

Konferencja „Reha for the Blind“

  • Stoisko z książkami na konferencji "Reha for the Blind".

Konferencja „Reha for the Blind“

W Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu odbyła się konferencja Reha for the Blind® 2025.

Spotkanie było częścią ogólnopolskiego cyklu poświęconego osobom z niepełnosprawnościami – szczególnie niewidomym i słabowidzącym. Hasło przewodnie bydgoskiej edycji to „Nowoczesne metody szkoleniowe“, a celem wydarzenia – aktywizacja, integracja i promowanie dostępnej edukacji oraz innowacyjnych rozwiązań wspierających rozwój osób z niepełnosprawnościami.

Zaproszeni goście:

  • koordynator do spraw dostępności w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu, 
  • pełnomocnik do spraw współpracy z organizacjami pozarządowymi przy Urzędzie Miasta Bydgoszczy, 
  • Narodowy Fundusz Zdrowia,
  • Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,
  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych,
  • Rada Organizacji Pozarządowych,
  • organizacje pozarządowe z Kujaw i Pomorza.


Uczestnicy konferencji – niewidomi, niedowidzący oraz ich bliscy, a także osoby związane ze środowiskiem mieli niepowtarzalną okazję spotkać się i porozmawiać z ekspertami z różnych dziedzin, poznać i dobrać do osobistych potrzeb innowacyjny sprzęt, a także zapoznać się z ofertą Fundacji Szansa – Jesteśmy Razem. 

Udział Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. M. Rejewskiego w Bydgoszczy jako wystawcy był doskonałą okazją do zaprezentowania swojej oferty działań na rzecz dostępności i inkluzywności, nawiązania kontaktu z przedstawicielami środowiska osób z niepełnosprawnościami oraz współtworzenia wydarzenia, które realnie wpływa na zmniejszanie barier społecznych.

- W trakcie tej edycji szczególny akcent położyliśmy na nasze zbiory obejmujące 400 pozycji audiobooków oraz książki drukowane „dużą czcionką“, które poprzez swoją formę przekazu mogą doskonale służyć osobom niewidomym i słabowidzącym - mówi Malgorzata Lewandowska-Pyż z Wydziału Gromadzenia i Udostępniania Zbiorów - Od lat prowadzimy zajęcia edukacyjne, które pomagają uczniom w zdobywaniu wiedzy o niepełnosprawnościach, zrozumieniu potrzeb osób z niepełnosprawnościami i budowaniu wzajemnych relacji.

Warto przypomnieć, że w 2024 roku Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. M. Rejewskiego w Bydgoszczy zdobyła tytuł Idola w kategorii Instytucja Otwarta dla Niewidomych w etapie wojewódzkim konkursu oraz II miejsce w konkursie krajowym.

Metryka

  • Data2025-06-05