02 paź 8 tygodni do zdrowia
Profilaktyczno-edukacyjny program Narodowego Funduszu Zdrowia “8 tygodni do zdrowia” zachęca Polaków do korzystania z gotowych treningów opracowanych przez lekarza, trenera, fizjoterapeutę i psychologa. Udział może wziąć każdy, niezależnie od dotychczasowego zaangażowania sportowego czy sprawności.
Ćwiczenia mają na celu aktywizację społeczną Polaków w zakresie regularnej aktywności fizycznej, połączonej z racjonalną dietą oraz higieną stylu życia. Wypracowanie nawyku regularnej właściwej aktywności fizycznej, tak w grupie osób ogólnie zdrowych, jak i z chorobami przewlekłymi (otyłość, cukrzyca, nadciśnienie), zwłaszcza w czasie pandemii, jest szczególnie istotnym warunkiem budowania odporności organizmu.
Na co mogą liczyć zainteresowani własnym zdrowiem?
8 programów treningowych długości 35 minut, o wzrastającej stopniowo intensywności. Filmy będą prezentowane na kanale YouTube Akademia NFZ przez kolejne 2 miesiące – jeden film w każdym tygodniu. Dodatkowo uczestnicy projektu otrzymają zalecenia aktywności fizycznej o wzrastającym wymiarze czasowym od 100 do 170 minut tygodniowo.
Przed przystąpieniem do treningów należy zapoznać się z Kwestionariuszem Gotowości do Aktywności Fizycznej.
Przed, w trakcie i po treningach warto sprawdzić aktualną kondycję fizyczną, korzystając z jednej z dwóch wersji testu Coopera – biegowej lub marszowej. W ten łatwy sposób można samodzielnie określić poziom wydolności fizycznej na początku projektu, w trakcie oraz po jego zakończeniu.
Plan:
0 – Film startowy – 28.09
1 – Adaptacja, czyli zaczynamy – 29.09
2 – Budujemy wydolność – 6.10
3 – Ćwiczymy z obciążeniem – 13.10
4 – Tabata i nasze pierwsze interwały – 20.10
5 – Wzmacniamy siłę mięśni – 27.10
6 – Poznajemy interwały prof. Gibali – 3.11
7 – Czas na interwałowy HIIT. Etap 1 – 10.11
8 – Gotowi na interwałowy HIIT. Etap 2 – 17.11
Zaplanuj swoje 8 tygodni do zdrowia!
Fot. NFZ