Edupolis

Dzień Dziecka z kulturą - zobacz, co przygotowały instytucje w twojej okolicy

  • Plakat promujący akcję z trójką uśmiechniętych dzieci z farbami i aparatem fotograficznym.

Dzień Dziecka z kulturą - zobacz, co przygotowały instytucje w twojej okolicy

1 czerwca spędź czas ze swoim dzieckiem i zabierz je do inspirującego świata kultury. Obcowanie z kulturą i sztuką od najmłodszych lat rozwija wyobraźnię, kształtuje sposób postrzegania świata, pomaga zrozumieć siebie i innych. Skorzystaj z wyjątkowej okazji i sprawdź, jakie atrakcje z okazji Dnia Dziecka przygotowały instytucje kultury w najbliższej okolicy.

Wszystkie rodziny, które w sobotę (31 maja) będą w Warszawie, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprasza do odwiedzenia Ogrodów Kancelarii Premiera od godz. 10.00 do 17.00. Organizatorzy będą czekać na Was na stoisku Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W programie: silent disco, fotobudka, interaktywna stacja malarska, warsztaty plastyczne oraz loteria dla dzieci.

Misja: Kosmiczny Dzień Dziecka w Kancelarii Premiera | 31 maja

W sobotę (31 maja) od godz. 10.00 do 17.00 Ogród Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przy Al. Ujazdowskich 1/3 zamieni się w kosmiczne centrum dowodzenia, w którym stery przejmą dzieci. W międzygalaktycznej podróży po stoiskach ministerstw czeka na nich wiele niesamowitych przygód. Zapraszamy wszystkie rodziny do wspólnego lotu - bezpiecznego, bez turbulencji, ale za to pełnego pozytywnych emocji. Wstęp na wszystkie atrakcje jest darmowy!

» Więcej informacji o akcji: www.gov.pl/web/premier/misja-kosmiczny-dzien-dziecka-w-kancelarii-premiera-juz-w-sobote

Dla najmłodszych oraz ich rodziców na stoisku Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowaliśmy:

  • silent disco, czyli tańce ludowe przy muzyce tradycyjnej. Dzięki specjalnym słuchawkom będziecie mogli poznać muzyczne brzmienia różnych regionów Polski, w tym góralską muzykę Podhala, żywe oberki, kujawiaki i mazurki z Mazowsza, pieśni górnicze ze Śląska, liryczne pieśni Lubelszczyzny czy małopolskie krakowiaki.
  • fotobudkę, która umożliwi wam zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia na tle ulubionego regionu Polski z kulturalnym hasłem: „Łączy nas Kultura”, „Kultura jest wspólna”, „Vivat Kultura!”, „Widzimy się w kulturze”, „Dzień Dziecka z Kulturą”, „Dzień Dziecka 2025”, „Bawimy się z Kulturą”, „Świętujemy z Kulturą” lub „Kultura jest OK”.
  • interaktywną stację malarską „Glaze”, czyli stanowiska malarskie, na których będziecie mogli przenieść techniki malarskie wielkich mistrzów do świata cyfrowego. Dostępne będą szkice z motywem kwiatów i motyli oraz szkic, umożliwiający namalowanie własnego autoportretu.
  • warsztaty plastyczne „Radość czytania” z udziałem artystów, inspirowane wierszem „Radość pisania” Wisławy Szymborskiej. Podczas warsztatów dzięki najmłodszym powstanie wystawa ilustracji książkowych, którą rozświetlą słoiczki wypełnione światłem.
  • loterię dla dzieci, w której będzie można wygrać książkę, puzzle, piłkę lub kulturozwierza.

Kreatywne świętowanie w muzeach, filharmoniach i teatrach | 1 czerwca

Dzień Dziecka może być okazją do zabawy, twórczego działania i zdobywania wiedzy w wyjątkowej atmosferze. Tego dnia różnorodne atrakcje dla najmłodszych przygotowało wiele instytucji kultury w całej Polsce.

W warszawskich muzeach dzieci będą mogły uczestniczyć m.in. w warsztatach plastyczno-ruchowych oraz artystycznych (tworzenie masek, kalambury) w Łazienkach Królewskich, w grach historycznych i edukacyjnych w Muzeum Historii Polski, a także w warsztatach twórczych w Muzeum POLIN i Muzeum Sztuki NowoczesnejMuzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zaprasza na śniadanie na trawie, warsztaty tańca dawnego i zajęcia kulinarne.

Atrakcji nie zabraknie również w innych miastach. Muzea Narodowe w KrakowiePoznaniuWrocławiuKielcach czy Lublinie proponują warsztaty gobelinowe, muzyczne, kaligraficzne, malarskie i teatralne. W BiałymstokuKatowicachZakopanem i Sandomierzu dzieci mogą wziąć udział w piknikach, pokazach, warsztatach i oprowadzaniu po wystawach.

Na uwagę zasługują także oferty specjalistycznych instytucji, takich jak: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku (gry plenerowe i strefa wynalazców), Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku (spektakl muzyczny) czy Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej (warsztaty plastyczne i rzemieślnicze, interaktywne przedstawienie).

Wyjątkowe wydarzenia, łączące świat dźwięków z zabawą, edukacją i kreatywnością, przygotowały również opery, filharmonie i instytucje muzyczne. Polska Opera Królewska zaprasza najmłodszych na warsztaty kostiumowe, podczas których będą mogli poznać świat opery „od kulis”, dotknąć teatralnych tkanin i wcielić się w różne sceniczne role. Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy przygotowała pełną emocji „Bajkową listę przebojów vol. 2”, czyli koncert z muzyką z ulubionych bajek, skierowany do całych rodzin. Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu oferuje nie tylko koncerty, ale także warsztaty, animacje i muzyczny tor przeszkód, czyli kreatywną zabawę dla dzieci w rytmie dźwięków. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach zaprasza na wyjątkowy seans – projekcję klasycznych filmów animowanych o Kreciku z muzyką na żywo, wykonywaną przez orkiestrę. Z kolei Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach proponuje spokojniejszą formę świętowania – rodzinny, relaksacyjny spacer po Arboretum, który pozwala na kontakt z naturą i refleksję w muzycznym otoczeniu.

Wspaniałą formą rodzinnego świętowania może być również sztuka sceniczna, która rozwija wyobraźnię, wrażliwość i zainteresowanie kulturą. Teatralne wydarzenie z okazji Dnia Dziecka przygotował Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, gdzie najmłodsi będą mogli posłuchać bajki „Smacznego, proszę Wilka” w formie czytanki performatywnej – to nie tylko opowieść, ale też aktorskie interpretacje i kontakt z żywym słowem. W Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku dzieci obejrzą spektakl edukacyjny „Konopnicka 2”, który w nowoczesny sposób przybliża twórczość poetki i zaprasza do refleksji nad kulturą i tożsamością. Spektakl „Baśnie Pana Andersena”, wzbogacony o pokaz tańców dworskich, grę terenową i strefę animacji, można będzie zobaczyć w Zamku Królewskim w Warszawie

Szukasz innych atrakcji? Znajdź wydarzenie, na które warto zabrać swoją pociechę lub dodaj swoją propozycję aktywności kulturalnych na Dzień Dziecka: Facebook MKiDN

Źródło: www.gov.pl

Metryka

  • Data2025-05-30