Edupolis

Czy Apteka pod Łabędziem zdobędzie tytuł najlepszego europejskiego muzeum?

  • Grupa dzieci siedzi na poduszkach, na podłodze i słucha osoby, która prowadzi zajęcia.

Czy Apteka pod Łabędziem zdobędzie tytuł najlepszego europejskiego muzeum? Wyniki już w sobotę, 24 maja!

Najmłodszy oddział Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy został nominowany w konkursie European Museum of the Year Award (EMYA). Jest to prestiżowe wyróżnienie przyznawane corocznie przez European Museum Forum (EMF).  

European Museum of the Year Award honoruje muzea, które w wyjątkowy sposób łączą kreatywność z odpowiedzialnością społeczną, oferując odwiedzającym inspirujące doświadczenia i przyczyniając się do rozwoju dialogu międzykulturowego. W konkursie mogą uczestniczyć nowe muzea otwarte w ciągu ostatnich trzech lat lub instytucje, które przeszły znaczącą modernizację.

Apteka pod Łabędziem, która swoją działalność rozpoczęła w 2022 roku to unikatowe miejsce na muzealnej mapie Bydgoszczy. Mieści się w zabytkowej kamienicy przy ul. Gdańskiej 5 i prezentuje wnętrze dawnej apteki z przełomu XIX i XX wieku. Ekspozycja obejmuje autentyczne wyposażenie apteczne, z jedynym zachowanym w Polsce laboratorium galenowym.  Zwiedzający mają szansę zobaczyć również zabytkowe naczynia, narzędzia farmaceutyczne oraz dokumenty ilustrujące historię farmacji w regionie. 

dr hab. Wojciech Ślusarczyk, kustosz dyplomowany, kierownik Działu Historii Farmacji i Medycyny MOB:

Apteka pod Łabędziem to przestrzeń, która łączy muzealną misję z historią medycyny i farmacji w sposób przystępny i bliski człowiekowi. Wierzymy, że to, co robimy, z dbałością i  szacunkiem dla przeszłości, a zarazem z myślą o edukacji i współczesnym odbiorcy, zostanie dostrzeżone i docenione również w wymiarze międzynarodowym.

Apteka organizuje również kameralne wydarzenia edukacyjne i tematyczne, łącząc historię medycyny z kulturą codzienności dawnych mieszkańców Bydgoszczy.

Film o Aptece pod Łabędziem

W tym roku w konkursie EMYA nominowane są 42 placówki z całej Europy, w tym 5 z Polski. Dla Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy już sama nominacja do European Museum of the Year Award to ogromne wyróżnienie i dowód uznania dla zespołu, który z pasją tworzył Aptekę pod Łabędziem. 

Informacja o wszystkich nominowanych

Mający ponad 40-letnią tradycję konkurs oraz towarzysząca mu coroczna konferencja gromadzą przedstawicieli instytucji muzealnych z całej Europy,  zarówno tych, które kandydowały do nagrody, jak i tych, które zostały nią wyróżnione, a także ekspertów i partnerów branżowych. Hasłem przewodnim tegorocznego spotkania jest „Wspólne działania na rzecz pamięci i solidarności”.

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego reprezentują na tym wydarzeniu muzealnicy z Apteki pod Łabędziem oraz dr Anna Kornelia Jędrzejewska – dyrektorka MOB. Uczestnicy biorą udział w panelach dyskusyjnych, warsztatach i debatach poświęconych innowacjom oraz najlepszym praktykom w muzealnictwie.

dr Anna Kornelia Jędrzejewska, dyrektorka Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy:

Cieszymy się, że możemy być częścią tej wspólnoty. Współtworzyć ją, inspirować się nawzajem i dzielić tym, co robimy lokalnie, ale z myślą o szerokim kręgu odbiorców. Dobrze być w miejscu, gdzie kultura spotyka się z otwartością, profesjonalizmem i wspólnym myśleniem o przyszłości muzeów. 

W tym roku gospodarzem konkursu i konferencji jest Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku – laureat Nagrody Muzealnej Rady Europy 2024. Organizatorem wydarzenia jest European Museum Forum – niezależna organizacja pozarządowa z siedzibą w Wielkiej Brytanii, działająca przy Radzie Europy, której celem jest promowanie innowacji w muzealnictwie oraz wspieranie wymiany doświadczeń pomiędzy instytucjami z całej Europy.

Metryka

  • Data2025-05-23