72. rocznica śmierci Witolda Pileckiego

Witold Pilecki na ławie oskarżonych w 1948

72. rocznica śmierci Witolda Pileckiego

25 maja przypada 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego. Z tej okazji instytucje kultury, takie jak Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, przygotowało wiele wydarzeń upamiętniających postać rotmistrza Pileckiego. W obchody rocznicy włączyły się również instytucje w Puławach i Białymstoku oraz Telewizja Polska, która na kanale TVP Info wyemituje reportaż poświęcony Witoldowi Pileckiemu. Materiał, przygotowany przez Marię Stepan, został zrealizowany na terenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL – w miejscu, w którym rtm. Pilecki był przetrzymywany i torturowany.

Główne obchody 72. rocznicy śmierci rtm. Witolda Pileckiego zorganizowało Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Program obchodów:

  • godz. 10.00-16.00 – zwiedzanie celi więziennej rtm. Witolda Pileckiego w X Pawilonie (udział tylko po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym, w ograniczonych liczebnie grupach);
  • godz. 16.30-19.30 – składanie wieńców pod Ścianą śmierci (wcześniejsze zgłoszenie do sekretariatu Muzeum);
  • godz. 20.00-21.00 – Msza św. w intencji rtm. Witolda Pileckiego i jego podkomendnych (uroczystość będzie miała charakter zamknięty);
  • godz. 21.30 (godzina śmierci rtm. Pileckiego) – odsłonięcie pamiątkowej tablicy ufundowanej przez żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz Stowarzyszenie Historyczne 11 Grupy Operacyjnej NSZ (udział rodziny i zaproszonych gości).

 

Więcej informacji na profilu Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL na portalu Facebook https://www.facebook.com/MuzeumWykletych/.

#ZniczDlaRotmistrza – akcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zachęca wszystkie osoby do przyłączenia się do facebookowej akcji i oznaczania zdjęć #ZniczDlaRotmistrza.

Więcej informacji o wydarzeniu https://muzeum1939.pl/akcja-znicz-dla-rotmistrza/aktualnosci/3539.html.

Szczegółowe informacje na temat lokalnych obchodów znaleźć można TUTAJ.

Linki do stron upamiętniających postać Rotmistrza Pileckiego:

 

Oprac. Anna Siemińska

Zdjęcie gł. Witold Pilecki ława oskarżonych 1948.jpg (Wikimedia Commons, domena publiczna)

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6866911