7 września: Jak panowie Durek, Zelek i Ulatowski na Bydgoskim Przedmieściu działali…

Orzeł

7 września: Jak panowie Durek, Zelek i Ulatowski na Bydgoskim Przedmieściu działali…

W sobotę, 7 września, z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa, zapraszamy do Książnicy Kopernikańskiej (Słowackiego 8) na spotkanie pod nazwą “Jak panowie Durek, Zelek i Ulatowski na Bydgoskim Przedmieściu działali, czyli o znikającym pomniku i orle, który odleciał”, na którym będzie można zapoznać się z opowieścią o poszukiwaniu stylu narodowego, o nowych toruńskich gmachach użyteczności publicznej (m.in. Dom Społeczny), o pomnikach Stanisława Moniuszki i Fryderyka Chopina.

Będzie też mowa o orłach w stylu art déco, niezachowanych i zapomnianych, oraz zagmatwanych losach najpiękniejszego toruńskiego orła (gmach Dyrekcji Lasów Państwowych), który odleciał, ale ma szansę powrócić. O historii znikania i niepowstania tychże opowie Katarzyna Kluczwajd. Artystyczno-personalnym skojarzeniom towarzyszyć będą refleksje na temat roli i zrozumienia sztuki. Całość zostanie ukazana w kilku obrazkach z Bydgoskiego Przedmieścia lat międzywojennych. Wybrane dzieła i fakty posłużą Katarzynie Kluczwajd do przedstawienia wzajemnych relacji zachodzących między tym, co zastane a nowymi realizacjami artystycznymi, a także relacji twórcy – odbiory oraz urzędnicy – społecznicy. Prelekcja rozpocznie się o godz. 15.00. Wstęp jest bezpłatny.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7160328

Skip to content