Zdjęcia satelitarne w szkole - kurs online dla nauczycieli
Kurs został stworzony głównie dla osób uczących w szkołach ponadpodstawowych, zwłaszcza takich przedmiotów jak geografia, fizyka, biologia czy wiedza o społeczeństwie. Jeśli jednak uczysz na innym etapie edukacyjnym, albo innych przedmiotów niż te wypisane powyżej – nie zrażaj się! Zdjęcia satelitarne są na tyle uniwersalnym medium, że mogą się przydać w naprawdę najróżniejszych sytuacjach edukacyjnych!
Centrum Nauki Kopernik tak przygotował wszystkie materiały, żeby udział w kursie nie wymagał wiedzy początkowej!
Kurs podzielony jest na sześć modułów tematycznych:
Moduł 1: Poznasz wszelkie potrzebne podstawy fizyczne powstawania i wykorzystywania zdjęć satelitarnych.
Moduł 2: Zapoznasz się z prostą w obsłudze przeglądarką zdjęć z przeróżnych satelitów, w tym przejdziemy przez proces tworzenia filmików pokazujących zmiany, które zachodzą na danym obszarze w czasie.
Moduł 3: Oddajemy się tematowi wody. Będziemy obserwować rzeki i odgadywać o czym świadczy ich kolor. Jakie obrazy powiedzą nam o tym, że przeszła powódź. Albo że mierzymy się z suszą. Przyjrzymy się największym połaciom naszej planety, czyli oceanom – m.in. obecnym na nich prądom czy temu gdzie można spotkać najwięcej fitoplanktonu, ale również śladom działalności ludzkiej.
Moduł 4: Zwrócimy nasze oczy na obszary zielone – zarówno te uprawiane przez ludzi, jak i te pozostawione przyrodzie. Poznamy też wygodny sposób określania kondycji roślinności.
Moduł 5: Pogoda i klimat – przyjrzymy się i jednemu i drugiemu. Zjawiska pogodowe mogą czasem cieszyć oko, a czasem wpływać w katastrofalny sposób na życie ludzi. Z kolei jeśli chodzi o klimat, to satelity wyposażają nas w arsenał narzędzi do sprawdzania co się z nim dzieje na przestrzeni lat.
Moduł 6: Społeczeństwo. W tym module skupimy się na tym jakie bezpośrednie ślady naszego funkcjonowania widać z orbity (bo widać o wiele więcej niż Wielki Mur!). Przyjrzymy się na przykład ewolucji miast czy wielkim inwestycjom. Namierzymy też na przykład powstające obozy uchodźcze jako namacalne konsekwencje regionalnych konfliktów.
Podczas kursu znajdziesz dużo możliwości do samodzielnego wykorzystania zdobytych umiejętności, ale również do podzielenia się owocami swojej pracy z innymi osobami biorącymi udział w kursie. Wszystkie zadania możesz robić po swojemu – w swoim tempie, według dowolnej kolejności.
Zapisy na kurs
Termin: do 30 listopada 2025 r.
Kurs jest już dostępny na platformie navoica.pl