Edupolis

„Barwy Ziemi” - konkurs plastyczny dla młodzieży

  • Na plakacie konkursu astronauta przy sztaludze z pędzlem. Obok sztuczny satelita i kula ziemska.

„Barwy Ziemi” - konkurs plastyczny dla młodzieży

Konkurs „Barwy Ziemi” to kolejna propozycja w ramach działań edukacyjnych przygotowanych dla misji IGNIS skierowana do młodzieży ze szkół podstawowych (7-8 klasa), ponadpodstawowych oraz studentów utalentowanych plastycznie.

Celami konkursu są:

  • zainteresowanie młodzieży i studentów tematyką zobrazowań satelitarnych i możliwości ich wykorzystania;
  • pokazanie za pomocą zobrazowań satelitarnych jak zmienia się świat wokół nas (analiza terenu zlokalizowanego w pobliżu miejsca zamieszkania lub innego wybranego w Polsce lub ogólnie na świecie);
  • przypomnienie o wpływie człowieka na otaczający go świat i pokazanie roli danych satelitarnych w monitorowaniu tych zmian.

Cele konkursu zrealizowane będą poprzez wykonanie przez uczestników konkursu własnej pracy plastycznej wykorzystującej obraz satelitarny lub takim obrazem inspirowanej.

Organizatorem konkursu jest Polska Agencja Kosmiczna we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii, Ministerstwem Edukacji Narodowej, Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, Komitetem Badań Kosmicznych i Satelitarnych Polskiej Akademii Nauk – Sekcją Teledetekcji, Europejskim Biurem Edukacji Kosmicznej ESERO – Polska oraz Stowarzyszeniem WroSpace.

Zadanie konkursowe

Uczestnik ma za zadanie wykonać dowolną techniką pracę plastyczną wykorzystującą obraz satelitarny lub takim obrazem inspirowaną, przedstawioną w formie graficznej. Ponadto wymagany jest krótki opis pracy.

Praca bazująca na obrazie satelitarnym może zostać przygotowana w postaci analogowej lub cyfrowej oraz musi zawierać części opisową. W części opisowej należy zawrzeć: uzasadnienie wyboru danego zdjęcia, źródło inspiracji, opis zastosowanej techniki plastycznej oraz wykorzystane dane i informacje pomocnicze.

Wskazane jest bazowanie na danych pochodzących z terenu zlokalizowanego w pobliżu miejsca zamieszkania lub innego wybranego w Polsce.

Do wykonania zadania konkursowego wykorzystana może być dowolna technika plastyczna. Opracowania mogą być wykonane zarówno cyfrowo, jak i tradycyjnie na papierze.

Warunki uczestnictwa

Konkurs skierowany jest do młodzieży ze szkół podstawowych (klasy 7-8), ponadpodstawowych oraz studentów zamieszkałych w Polsce.

Uczestnicy mogą zgłaszać zadania konkursowe w jednej z dwóch kategorii:

  • młodzież szkolna – 7 i 8 klasa szkoły podstawowej oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych;
  • studenci – studenci studiów licencjackich, magisterskich, inżynierskich, doktoranckich.

Uczestnicy konkursu muszą posiadać obywatelstwo polskie lub kartę stałego pobytu w Polsce oraz ważną legitymację uczniowską lub studencką.

W konkursie udział wziąć mogą indywidualni uczestnicy lub drużyny dwuosobowe. W drużynie dwuosobowej należy wybrać kapitana drużyny, który będzie osobą odpowiedzialną za zgłoszenie oraz kontakt z organizatorem.

Warunkiem udziału w konkursie jest przygotowanie i wysłanie kompletnego, zgodnego z zasadami regulaminu zgłoszenia konkursowego, do którego załączona zostanie zgoda rodzica/opiekuna prawnego lub pełnoletniego Uczestnika na udział w konkursie, podpisana profilem zaufanym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Zgłoszenia konkursowe i terminy

Zgłoszenia konkursowe należy przesłać do 30 czerwca 2025 r. za pośrednictwem formularza wraz z załączonym kompletem załączników:

  • praca konkursowa
  • opis pracy
  • podpisane zgody.

Wyniki konkursu zostaną opublikowane do dnia 31 lipca 2025 r.

Nagrody

Uczestnicy konkursu, którzy nadesłali 20 najwyżej ocenionych prac – po 10 w każdej z dwóch kategorii konkursowych, otrzymają zastaw nagród, stanowiących drobne, pamiątkowe przedmioty typu gadżetów reklamowych.

Zwycięzcy (najwyżej oceniony uczestnik/drużyna) z każdej z dwóch kategorii konkursowych, otrzymają dodatkowo nagrody specjalne. Nagrody rzeczowe zostaną przesłane na adres wskazany przez nagrodzonych uczestników konkursu. Nagrody dla zwycięzców zostaną wręczone podczas wielkiego finału w obecności Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego.

Regulamin oraz niezbędne załączniki do pobrania

Regulamin konkursu

Zgody – uczestnik małoletni

Zgody – uczestnik pełnoletni

Plik – opis pracy

Metryka

  • Data2025-04-08