Medyczna Środa z Collegium Medicum - wykład popularnonaukowy online i na żywo
Doktor medycyny Paweł Rajewski, hepatolog, opowie o chorobie wątroby i profilaktyce zdrowotnej, pozwalającej na zmniejszenie ryzyka rozwoju powikłań wątrobowych.
MASLD (Metabolic Dysfunction-Associated Steatotic Liver Disease), czyli stłuszczeniowa choroba wątroby związana z dysfunkcją metaboliczną jest najczęstszą przewlekłą chorobą wątroby na świecie, wykrywaną najczęściej przypadkowo. Dotyczy blisko 30% populacji osób dorosłych i 10% populacji dzieci. Jest jedną z głównych przyczyn rozwoju raka wątrobowokomórkowego, marskości wątroby i transplantacji wątroby w krajach rozwiniętych – pierwszą przyczyną marskości wątroby i transplantacji wątroby u kobiet w USA, natomiast drugą (po alkoholu) u mężczyzn. Jest także istotnym czynnikiem ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, które są główną przyczyną zgonów w tej grupie chorych. Szacuje się, że do 2030 r. liczba pacjentów z MASLD się podwoi.
Główną przyczyną MASLD jest nieprawidłowy styl życia – niewłaściwe odżywianie się i brak aktywności fizycznej, które doprowadzają do rozwoju zaburzeń metabolicznych: nadwagi i otyłości, stanu przedcukrzycowego i cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, zaburzeń lipidowych.
Szacuje się, że w Polsce MASLD może dotyczyć 26–28% społeczeństwa, czyli ok. 8 mln ludzi. Choroba ta może występować u ok. 50% pacjentów z dyslipidemią, u 70% osób z cukrzycą typu 2 i nawet u 90% chorych z otyłością olbrzymią. Edukacja, profilaktyka i wczesne rozpoznanie choroby oraz włączenie interdyscyplinarnego leczenia ukierunkowanego przede wszystkim na redukcję czynników kardiometabolicznych (otyłości, cukrzycy, dyslipidemii, nadciśnienia tętniczego) pozwala na zmniejszenie ryzyka rozwoju powikłań wątrobowych i pozawatrobowych.
O prowadzącym
Dr med. Paweł Rajewski, prof. WSNoZ, MBA – specjalista chorób wewnętrznych; specjalista chorób zakaźnych, hepatolog; specjalista transplantologii klinicznej. Konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych dla województwa kujawsko-pomorskiego. Kierownik Oddziału Internistyczno-Zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Bydgoszczy. Rektor Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu.
Informacje organizacyjne
Termin: 09.04.2025 r., godz. 18.00-19.00.
Miejsce: Młyny Rothera, Spichrz Mączny, III piętro.
Dla kogo? Dla wszystkich zainteresowanych.
Wstęp wolny.
Wykład także będzie można zobaczyć online na YouTubie Collegium Medicum.
Źródło: Młyny Rothera