Edupolis

OBRAZowe OPOWIADANIA: Ferdynand Ruszczyc – nie tylko malarz żywiołów

  • Obraz olejny przedstawiający krajobraz pagórkowaty, rzeczkę, krzewy i drzewa.
    FERDYNAND RUSZCZYC
    Pejzaż pagórkowaty z rzeczułką, 1897 r. Olej na płótnie, 43 x 34,5 cm

OBRAZowe OPOWIADANIA: Ferdynand Ruszczyc – nie tylko malarz żywiołów

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu OBRAZowe OPOWIADANIA, które odbędzie się 2 kwietnia 2025 r. o godzinie 11:00 w Ratuszu Staromiejskim. Bohaterem wydarzenia będzie Ferdynand Ruszczyc (1870–1936) – jeden z najwybitniejszych polskich malarzy, twórca nie tylko monumentalnej „Ziemi”, ale i wielu innych dzieł, w których żywioły – ziemia, powietrze, woda i ogień – mają głębokie, symboliczne znaczenie. Te naturalne elementy stały się metaforą współczesnych artyście wydarzeń i wyrazem jego podziwu dla piękna i tajemnicy natury.

W jego malarstwie dostrzec można bogatą kolorystykę, monumentalność kompozycji oraz symboliczne przesłanie. Choć Ruszczyc malował jedynie przez około dziesięć lat, jego twórczość miała ogromny wpływ na rozwój polskiego pejzażu i sztuki w XX w. W 1908 r. artysta porzucił malowanie pejzaży, decydując się na organizację życia artystycznego w Wilnie, gdzie był współtwórcą Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego. To poświęcenie sztuce i kulturze Wilna stało się jego misją życiową, co znalazło wyraz w projektach plakatów, znaczków pocztowych, sztandarów wojskowych, a także w okładkach książek i czasopism.

Zachęcamy do wspólnego odkrywania twórczości Ruszczyca z Anną Kroplewską-Gajewską, która poprowadzi to spotkanie. Razem przyjrzymy się nie tylko jego artystycznej wizji, ale również mniej znanym aspektom życia i pracy tego wyjątkowego artysty.

Koszt udziału w wydarzeniu wynosi 10 zł.

Serdecznie zapraszamy!

drukuj (OBRAZowe OPOWIADANIA: Ferdynand Ruszczyc – nie tylko malarz żywiołów)

Metryka

  • Data2025-03-29