4 lata z Młynem Wiedzy

4 lata z Młynem Wiedzy

Od 3 do 5 listopada Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy będzie świętowało czwarte urodziny. Jedyne centrum nauki w województwie kujawsko-pomorskim od momentu otwarcia przyciągnęło ponad 550 tys. osób.

Pomysł na stworzenie w Toruniu centrum nauki był strzałem w dziesiątkę. Od blisko czterech lat pokazujemy, że o nauce można mówić w prosty sposób. Cieszę się, że Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy jest tak chętnie odwiedzane przez mieszkańców naszego regionu, kraju, a także przez turystów z zagranicy – mówi Monika Wiśniewska, dyrektor CNMW. – Staramy się, aby nasze przestrzenie były wypełnione interesującymi interaktywnymi wystawami, a oferta spełniała oczekiwania różnych grup odbiorców. Jak widać to udaje się. Dziękuję wszystkim, którzy nam zaufali i chętnie do nas wracają – dodaje.

Ponad pół miliona odbiorców

Przez prawie 4 lata działania Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy skorzystało ponad 550 tys. osób. – Największym zainteresowaniem cieszyły się interaktywne wystawy, które zwiedziło ponad 326 tys. osób, a także warsztaty, w których wzięło udział prawie 44 tys. uczestników. Ścieżki tematyczne przyciągnęły blisko 12 tys. osób, zajęcia w pracowniach niespełna 9,5 tys. – informuje Marcin Centkowski, rzecznik Młyna Wiedzy.

Centrum aktywnie uczestniczy w Toruńskim Festiwalu Nauki i Sztuki, Bydgoskim Festiwalu Nauki, od kilku lat jest także gospodarzem Toruńskiej Nocy Naukowców. W przestrzeniach centrum nauki odbywają się specjalne wydarzenia, takie jak: wieczory dla kobiet „JaKobieta”, spotkania „Profilaktycznie o… zdrowiu”, wieczory dla dorosłych, konferencje i szkolenia dla nauczycieli związane z wykorzystaniem metody eksperymentu w procesie nauczania. Centrum organizuje pikniki popularnonaukowe z okazji Dnia Dziecka i w ramach projektów finansowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Obecnie w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy można zwiedzać 5 stałych wystaw i 2 wystawy czasowe. Najnowszą propozycją dla najmłodszych jest statek piracki, a dla miłośników fotografii i morza jedyna w Polsce wystawa zdjęć panoram żaglowców. W ofercie centrum nauki znajdują się warsztaty dla grup przedszkolnych i szkolnych (zorganizowanych), osób indywidualnych, rzeczna ścieżka zwiedzania, zajęcia w trzech specjalistycznych pracowniach (biologicznej, fizycznej i multimedialnej) czy zwiedzanie z przewodnikiem. W toruńskim Młynie Wiedzy znajduje się najdłuższe w Polsce, stale działające wahadło Foucaulta.

Morskie urodziny

W trakcie czwartych urodzin Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy (3-5 listopada) będzie można zwiedzać ekspozycje, zobaczyć wystawę zdjęć mikrofotografii ukazujących życie w wodzie, skorzystać z wodnych stanowisk doświadczalnych, morskich symulatorów VR, a także obejrzeć wyjątkowy morski pokaz laserowy na ekranie wodnym w przestrzeni wystawy „Rzeka”.

Wystawy i symulatory będą dostępne od 3 listopada w ramach zwiedzania w turach o godz. 9.00-12.00 i 12.00-15.00. Z pozostałych atrakcji będzie można skorzystać w sobotę i niedzielę w godz. 11.00-17.00. Bilet na urodziny CNMW można nabyć na stronie elektronicznego systemu sprzedaży online na stronie: bilety.mlynwiedzy.org.pl.

Projekt „Centrum Nowoczesności”

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy od listopada 2013 roku funkcjonuje w zaadoptowanych na potrzeby działalności edukacyjnej dawnych Młynach Toruńskich. Projekt „Centrum Nowoczesności” zrealizowała Gmina Miasta Toruń w okresie od 1 czerwca 2009 roku do 31 grudnia 2013 roku. Całkowita wartość projektu wyniosła 20 666 188,12 zł, przy czym wkład GMT wyniósł 7 233 159,92 zł. Inwestycja została dofinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Warto dodać, że Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w bardzo krótkim czasie zdobyło silną pozycję i uznanie w środowisku polskich centrów nauki. W 2015 roku (16 miesięcy po otwarciu) Centrum było organizatorem konferencji „Interakcja-Integracja”, jedynego w Polsce, spotkania przedstawicieli instytucji popularyzujących naukę. W 2017 roku podczas konferencji w warszawskim Centrum Nauki Kopernik – Monika Wiśniewska została wybrana sekretarzem Porozumienia „Społeczeństwo i Nauka”, nieformalnego porozumienia zrzeszającego blisko 40 centrów nauki i instytucji non-profit ukierunkowanych na rozwój społeczeństwa opartego na edukacji, nauce, technice i innowacji.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7646265

Skip to content