4 KWIETNIA: Dwa spotkania autorskie i jedna prelekcja

4 KWIETNIA: Dwa spotkania autorskie i jedna prelekcja

W czwartek, 4 kwietnia Książnica Kopernikańska w Toruniu zaprasza na… trzy spotkania. Wspólnym mianownikiem dwóch pierwszych będzie literatura, emigracja i język angielski. Trzecie spotkanie poświęcone będzie… gramatyce.

O godz. 17.00 gościem mediateki przy ul. Raszei 1 będzie Monika Wiśniewska, pisarka i nauczycielka jęz. angielskiego. Od 2004 r. mieszka i pracuje w Wielkiej Brytanii. Debiutowała w 2018 książką “Polska dziewczyna. W pogoni za angielskim snem”. Opisuje w niej trudną rzeczywistość, z którą musiała się zmierzyć jako emigrantka. Dzieli się refleksjami na temat życia w Anglii, miłości, zdrady i związków. Pisze o chwilach zwątpienia i o tym, jak po każdej porażce udało jej się podnieść. Podczas spotkania będzie okazja, by kupić książkę w promocyjnej cenie. Autorka obiecała, że każdy czytelnik otrzyma dedykację – po polsku lub po angielsku.

O godz. 17.30 rozpocznie się spotkanie z dwojgiem utalentowanych poetów – Martą Lewandowską i Rafałem Mrozem. Zapraszamy do biblioteki przy ul. Jęczmiennej 23.

Miłość Marty Lewandowskiej do języka zaczęła się zgodnie z przysłowiem: „Cudze chwalicie, swego nie znacie” – czyli od filologii angielskiej. Kilka lat po ukończeniu studiów okazało się, że język ojczysty stał się jej szczególnie bliski. Bawiąc się jego wieloznacznością, grą słów, metaforami i neologizmami, zaczęła tworzyć Potwory, których można doświadczyć na www.dotykemocji.pl Zwieńczeniem pierwszych lat istnienia bloga był album literacki „Sztuka kochania… siebie w 15 aktach”, w którym łączy krótkie, poetyckie formy literackie z czarno-białymi aktami autorstwa Mariusza Nasieniewskiego. Niedawno wydała swoją pierwszą powieść – „Róża i ludzie miasta”.

Rafał „Rahu” Mróz zaczął pisać w szkole podstawowej, zafascynowany poezją Wojaczka, Bukowskiego i Jesienina.  Jego arcymistrzem jest jednak Zbigniew Herbert. Mróz zjeździł autostopem prawie całą Polskę, ponad dekadę spędził na emigracji. Jest członkiem Grudziądzkiej Grupy Literackiej „Kwadryga”. Pisze głównie o emocjach targających życiem człowieka. Używa prostego i przystępnego języka. Mówi o sobie, że jest wojownikiem w walce z imperatywem kategorycznym.

O godz. 18.30 rozpocznie się wykład prof. Krystyny Krauze-Błachowicz z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Temat prelekcji, na którą zapraszamy do Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8 to „Średniowieczna gramatyka filozoficzna”.

– W szkołach wczesnego średniowiecza charakterystyczne jest występujące w ich nauczaniu wzajemne przenikanie się gramatyki i dialektyki, a także oddziaływanie ich obu na etykę i teologię – mówi prof. Krystyna Krauze-Błochowicz. – Obserwować można także zjawisko odwrotne – modyfikacje w nauczaniu gramatyki, pod wpływem tychże dyscyplin.  Wpływy te nadal będą widoczne w gramatyce nauczanej  od XIII wieku jako przedmiot uniwersytecki. Jednak najważniejszym wyzwaniem w tym czasie okaże się narzucony przez „nową” (bo niedawno na nowo odkrytą) metodologię arystotelesowską wymóg jak największej ogólności. Gramatyka jako nauka miała stać się nauką „spekulatywną”, czyli  uniwersalną, abstrahującą od indywidualnego języka, obejmującą ogólne reguły jednakowe dla wszystkich języków. Wykład poświęcony będzie dziejom tej oryginalnej teorii językowej w średniowieczu. 

Dr hab. Krystyna Krauze-Błachowicz jest profesorem uczelnianym w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, kieruje tamtejszym Zakładem Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej. Jest autorką książki „Jan z Głogowa i tradycja gramatyki spekulatywnej” (Warszawa 2008) oraz artykułów poświęconych starożytnej i średniowiecznej filozofii języka. Jest aktywnym członkiem międzynarodowych mediewistycznych towarzystw naukowych, członkiem Zarządu PTF i Komitetu Głównego Olimpiady Filozoficznej.

Organizatorami wykładu są: Toruński Oddział Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, Instytut Filozofii UMK, Książnica Kopernikańska.

fot. główna: Monika Wiśniewska

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7308609

Skip to content