Edukacja prawna przeciwko hejtowi – rusza ogólnopolski program Ministerstwa Sprawiedliwości
Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha (w ramach Dnia Edukacji Prawnej) zainicjował w Delegaturze Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego we Włocławku ogólnopolski cykl spotkań edukacyjnych. Spotkania poświęcone będą problematyce hejtu oraz ochrony praw dzieci i młodzieży.
Inicjatywa realizowana jest dzięki wsparciu resortu sprawiedliwości we współpracy z sądami, prokuraturami oraz korporacjami prawniczymi.
Podczas konferencji (14 marca br.) wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha podkreślił, że współcześnie hejt w Internecie dotyka młodych ludzi na znacznie większą skalę niż w przeszłości.
– W dzieciństwie i w młodości nie zetknąłem się z tym zjawiskiem, a nikt z obecnych na konferencji nie doświadczył go na taką skalę, jaką obserwujemy obecnie. Dzisiejsze pokolenie młodych ludzi w olbrzymim stopniu boryka się z hejtem w Internecie – mówił wiceminister Myrcha, zwracając uwagę na potrzebę prowadzenia działań edukacyjnych, które pozwolą młodzieży skutecznie reagować w sytuacjach naruszenia ich praw.
Wiceminister zapowiedział także, że do organizowanego przez Ministerstwo cyklu spotkań zgłosiło się już ponad 2000 placówek szkolnych z całego kraju i ponad 150 instytucji i organizacji gotowych podjąć się tej edukacji.
Po konferencji wiceminister Myrcha spotkał się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 23 we Włocławku. Przeprowadzone tam zajęcia były jednym z pierwszych wydarzeń w ramach nowego programu edukacyjnego. Jego celem jest zwiększenie świadomości prawnej dzieci i młodzieży, a przede wszystkim pokazanie im, jak rozpoznawać i skutecznie przeciwdziałać mowie nienawiści w sieci.
Zainaugurowany dziś cykl spotkań edukacyjnych będzie kontynuowany w kolejnych miesiącach na terenie całego kraju. Ministerstwo Sprawiedliwości oraz partnerzy projektu planują objąć zasięgiem programu jak największą liczbę szkół, aby podnieść świadomość prawną wśród dzieci i młodzieży oraz wyczulić ich na zagrożenia wynikające z mowy nienawiści w Internecie. Celem jest, by każdy młody człowiek wiedział, do kogo może się zwrócić po pomoc i jakie mechanizmy prawne chronią go przed hejtem.
Źródło: MS