35. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora

35. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora

Przywykliśmy, że toruński Festiwal monodramów zastawał nas jesienią. Tymczasem pandemia koronawirusa nieuchronnie pokrzyżowała ten od dawna ukonstytuowany stan rzeczy. Postanowiliśmy jednak nie przerywać kontynuowanej od lat tradycji organizowania  imprezy. Tym razem Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora odbędą się w terminie 7 – 9 maja 2021 roku.

Ze wspomnianych wyżej przyczyn Festiwal ulegnie pewnemu okrojeniu. W tym roku nie zostaną powołane bowiem żadne składy jurorskie, żaden artysta  nie zostanie wyróżniony jakąkolwiek nagrodą. Wśród imprez towarzyszących zabraknie warsztatów oraz wystaw. Dołożymy wszelkich starań, aby impreza przyjęła formę hybrydową, tak by widzowie mogli uczestniczyć w niej fizycznie, jak i poprzez streaming. Sytuacja jest jednak dynamiczna i wiele wskazuje na to, że tegoroczna edycja przybierze wyłącznie tę drugą postać. Wówczas naszych widzów będziemy zapraszać na platformę PPV Stream: bajpomorski.ppv-stream.pl

Zaprezentowane zostaną cztery monodramy. Hasło przewodnie 35. Toruńskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora przybierze kształt: „Spektakle w 100. rocznicę urodzin Tadeusza Różewicza”. Poszczególne odsłony jednoosobowego teatru będą zatem oscylować wokół twórczości Tadeusza Różewicza, odnosząc się do niej w sposób bezpośredni bądź też nawiązując do przejawianej przez nią poetyki.

Tak oto w pierwszym dniu widzowie obejrzą monodram Krzysztofa Gordona Śmieszny staruszek. Staniemy się świadkiem nie do końca sprecyzowanej pod względem przedmiotu rozprawy sądowej, podczas której oskarżony „składa zeznania ze swojego życia”, składającego się z pozornie zabawnych zdarzeń, historii, anegdot.

Po spektaklu odbędzie się jedyna impreza towarzysząca (najprawdopodobniej wyłącznie w formie online) – wykład prezesa Klubu Krytyki Teatralnej, redaktora Tomasza Miłkowskiego, „Tadeusz Różewicz w Teatrze Jednego Aktora”.

W drugim dniu imprezy Wioleta Komar zaprezentuje monodram Przyj dziewczyno przyj… oparty na utworach: Przyj dziewczyno przyj do sukcesu i Kichnięcia, dramatach: Pogrzeb po polsku, Na czworakach, Trelemorele, Czego przybywa czego ubywa oraz wierszu Budowa wieży Bubel. Spektakl stanowi próbę scenicznego ujęcia byłych, obecnych i przyszłych tzw. „obowiązujących, kultowych trendów” literacko-artystycznych.

W tym samym dniu Piotr Kondrat zaprezentuje w Amfiteatrze Szekspirowskim premierowy spektakl Szekspir 7 pm.

Ostatniego dnia obejrzeć będzie można monodram Agnieszki Przepiórskiej Ginczanka. Przepis na prostotę życia. Spektakl stanowi próbę ujęcia życiorysu poetki żydowskiego pochodzenia, Zuzanny Ginczanki, rozstrzelanej przez Gestapo w 1944 roku. Trauma doświadczenia wojennego, próba eksplikacji swojego „ja” w poezji czy w ogóle w literaturze to tematy mocno obecne i charakterystyczne dla twórczości Różewicza, stąd dzieło Przepiórskiej zdaje się być mocno pasujące do tegorocznej odsłony Festiwalu.

Skromniejsza odsłona 35. Toruńskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora nie wiąże się, jak widać, z deprecjacją ich poziomu artystycznego.

Wierzymy, że wspólnie z Państwem przeżyjemy wartościowe chwile!

Teatr Baj Pomorski w Toruniu

14 kwietnia 2021 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7013423