32. AFF-Era Filmowa “Przyjaźń”

32. AFF-Era Filmowa “Przyjaźń”

32. AFF-Era Filmowa jest organizowana przez Pałac Młodzieży w Bydgoszczy i Stowarzyszenie Przyjaciół Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy „Pałac”. Impreza jest objęta Honorowym Patronatem Przewodniczącego Polskiego Komitetu ds. UNESCO oraz Prezydenta Miasta Bydgoszczy, wyróżniono ją także tytułem Bydgoskiej Kulturalnej Marki Oświatowej. 32. AFF-Era Filmowa jest współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Przyjaźń” – temat 32. AFF-Ery Filmowej – wybrali młodzi widzowie uczestniczący w poprzedniej edycji imprezy. Tematyka przyjaźni jest bowiem bliska młodzieży i żywotna w kontekście jej społecznej i środowiskowej aktywności, a także procesów dojrzewania emocjonalnego. Co ważne, przyjaźń jest ważnym motywem wielu tekstów kultury obecnych w podstawie programowej.

32. AFF-Era Filmowa przybliży arcydzieła i najciekawsze propozycje kina współczesnego zogniskowane wokół tematu przyjaźni. W programie dominować będą filmy, w których fabule wyraźnie go podkreślono i nadano mu cechy szczególnie istotne z punktu widzenia wychowawczego, społecznego, psychologicznego, historycznego czy dramaturgicznego. Zaplanowane są pokazy m.in. takich obrazów, jak Strach na wróble, Cinema Paradiso, Zwariować ze szczęścia, Człowiek bez twarzy, Wielki błękit, Dersu Uzała, Mężczyzna imieniem Ove, Serce z kamienia, Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie, Moonlight czy American Honey. Nie zabraknie zatem kina pełnego pozytywnych emocji, ale i kina trudniejszego, niekiedy niepozbawionego kontrowersji, wymagającego odpowiedniego wprowadzenia, a także refleksji i dyskusji po seansie. To jeden z celów AFF-Ery – aktywizować młodego widza i skłaniać go do uważnej i pogłębionej interpretacji dzieła filmowego, ale też towarzyszących mu kontekstów, które są częścią pozaekranowej rzeczywistości. Filmy będą stanowić wartościowy materiał do przemyśleń i dyskusji na lekcjach języka polskiego, godziny wychowawczej czy etyki.

Ważnym uzupełnieniem programu będzie bogata oferta warsztatów i wydarzeń towarzyszących. Wzbogaci ona walory edukacyjne przedsięwzięcia, a także pozwoli na integrację między młodymi ludźmi z różnych szkół i miast. Planowane wydarzenia towarzyszące to: panele dyskusyjne, warsztaty taneczne, warsztaty filmowe, warsztaty literackie, warsztaty krytyki filmowej, warsztaty fotograficzne, spotkania integracyjne.

Niezwykle istotnym aspektem, towarzyszącym AFF-Erze od samego jej początku, jest edukacyjny charakter programowych propozycji. Każdy seans poprzedzany jest prelekcją, wygłaszaną przez znawcę kina i poruszanej przez dany utwór problematyki. W ten sposób publiczność otrzymuje informacje nie tylko o czysto filmowej stronie dzieła, lecz również o towarzyszących mu kontekstach kulturowych, społecznych, politycznych czy historycznych. Odgrywa to bardzo istotną rolę w procesie kształtowania świadomego i wielopłaszczyznowego odbioru filmu. Wśród prelegentów znajdą się prof. Piotr Zwierzchowski, dr hab. Mariusz Guzek, dr Marcin Jauksz oraz dr Dominik Wierski. Od wielu lat AFF-Erę Filmową w Bydgoszczy organizują Dominika Kosińska, nauczyciel i rzecznik prasowy Pałacu Młodzieży, oraz dr Dominik Wierski, nauczyciel Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy.

Do pobrania: Program 32. AFF-ery Filmowej

Sala kinowa Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy, ul. Jagiellońska 27
Bilet – 5 zł
Karnet na wszystkie filmy – 40 zł

Karnety do nabycia w portierni Pałacu Młodzieży od 13 września 2017.

Bilety do nabycia przed seansami w portierni Pałacu Młodzieży.

Dla grup zorganizowanych powyżej 10 osób obowiązuje rezerwacja miejsc: dominikwierski@poczta.fm

 

Tags:
Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7163762

Skip to content