18 sty Program Szkoła i Przedszkole Promujące Zdrowie w praktyce
Placówki, które przystąpiły do programu Szkoła i Przedszkole Promujące Zdrowie z powodzeniem wdrażają zasady zdrowego trybu życia w swoich społecznościach. Program promocji zdrowia w szkołach i przedszkolach skupia się nie tylko na dbałości o zdrowie fizyczne – prowadząc dla uczestników programu zajęcia edukacyjne pamiętamy, jak ważny jest dobrostan psychiczny.
Zdrowie psychiczne, obok fizycznego, zajmuje też ważne miejsce w działaniach placówek realizujących program. Dzięki relacjom szkolnych i przedszkolnych koordynatorów programu z Kujawsko-Pomorskiej Sieci Szkół i Przedszkoli Promujących Zdrowie (KPCENToruń) mamy okazję na bieżąco obserwować promocję zdrowia w terenie.
Zespół Szkół w Czernikowie i Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Grębocinie przy współpracy Rady Rodziców obchodziły Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Uczniowie rozmawiali o piramidzie żywieniowej i zdrowych przepisach, przygotowali posiłki pełne zdrowych warzyw, owoców i przekąsek, a dodatkowo w Grębocinie drugoklasiści przygotowali przedstawienie „Na straganie”. Celem święta jest promowanie dobrych nawyków żywieniowych i informowanie o konsekwencjach złej diety. Powyższe szkoły oraz Szkoła Podstawowa nr 2 w Lipnie skorzystały również z okazji, jaką daje Światowy Dzień Jabłka, by promować wśród uczniów zdrowe nawyki.
W ramach Międzynarodowego Dnia Walki z Cukrzycą w czernikowskiej szkole odbyły się liczne akcje profilaktyczne: uczniowie samodzielnie wykonali materiały informacyjne, obejrzeli film edukacyjny o cukrzycy, uczniowie chorujący na cukrzycę typu 1 opowiadali o swoich codziennych zmaganiach z chorobą, jedna z mam opowiedziała, jak zmieniło się życie rodziny po zdiagnozowaniu cukrzycy u małoletniego syna. W ramach akcji Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Toruniu w Zespole Szkół w Czernikowie odbył się „Tydzień Profilaktyki Chorób Zakaźnych – Moje zdrowie”. Uczniowie uczestniczyli w prelekcjach i pogadankach zorganizowanych w ramach godzin wychowawczych, przygotowano tablice informacyjne na korytarzach i przeprowadzono konkursy tematyczne. Zadbano o profilaktykę stomatologiczną – do szkoły w listopadzie zawitał Dentobus, czyli Mobilny Gabinet Dentystyczny, a w grudniu we współpracy z KPCEN w Toruniu szkoła zorganizowała warsztaty „Aktywizowanie dzieci poprzez gry i zabawy ruchowo-rekreacyjne – część praktyczna” prowadzone przez Jarosława Rybszlegera, doradcę metodycznego KPCEN w Toruniu. Nauczyciele wychowania fizycznego poznali ciekawe pomysły na zajęcia ruchowe, rekreacyjne i śródlekcyjne oraz dowiedzieli się, jak poprawić kondycję uczniów. Placówka zadbała również o dobrostan psychiczny i pozytywne relacje, przypominając tradycję kolędowania w Polsce, Samorząd Uczniowski zorganizował dzień piżamowy w szkole, udowadniając, że z powodzeniem można łączyć naukę i zabawę.
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Lipnie regularnie dzieli się z nami swoimi pomysłami na promocję zdrowia. Podczas Ogólnopolskiego Dnia Tornistra, akcji edukacyjnej MEiN we współpracy ze stacjami epidemiologiczno-sanitarnymi, inaugurującej projekt mający na celu zapobieganie zjawisku noszenia przez uczniów zbyt ciężkich plecaków, podjęto w szkole temat przeciążonych tornistrów. Zwrócono uwagę, że jego waga, odpowiednie dopasowanie oraz właściwe użytkowanie odgrywają ogromną rolę w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała oraz zapobieganiu skrzywieniom kręgosłupa i przypomniano, że każdy uczeń SP nr 2 w Lipnie ma swoją szafkę, w której może trzymać wszystkie niezbędne materiały.
W placówce zorganizowano spotkanie integrujące uczniów i nauczycieli – „Noc w szkole”, będące czasem poświęconym dbaniu o relacje i pozytywną atmosferę, w Dzień Uśmiechu uczniowie najmłodszych klas wybierali spośród siebie najradośniejsze osoby i wręczyły „Dyplomy uśmiechu”. Szkoła doceniła trudną pracę ratowników medycznych i w ramach Święta Ratownictwa Medycznego uczniowie przygotowali kartki z życzeniami, które zostały wręczone ratownikom pracującym w lipnowskim szpitalu.
Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie ma na swoim koncie wiele pozytywnych inicjatyw, dbających o dobrostan psychiczny i fizyczny uczniów, jak „Kolorowe dni”, noce w szkole, z okazji Światowego Dnia Walki z Otyłością uczniowie podzielili się swoimi przepisami na zdrowe dania, tworząc wspólnie „Szkolną Fit-książkę kucharską”. W listopadowy Dzień Życzliwości, Pozdrowień oraz Dobrych Uczynków pod hasłem „Dzień Piżamy” uczniowie włączyli się w akcję Fundacji Gdy Liczy się Czas, która działa na rzecz dzieci z chorobą nowotworową. Pomysł bazował na świadomości, że mali pacjenci onkologiczni swoją codzienność przeżywają z perspektywy łóżka szpitalnego – w ten sposób szkoła chciała rozwijać w uczniach empatię, uwrażliwić na ludzki los. Przeprowadzono w placówce zbiórkę, by wspomóc dzieci pod opieką fundacji.
Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. J. Korczaka w Toruniu (Branżowa Szkoła I Stopnia) zorganizował w ramach programu SPZ warsztaty dla nauczycieli i pracowników niepedagogicznych dotyczące zasad przygotowywania zdrowych posiłków. Placówka ma również na swoim terenie dwa źródła wody pitnej i promuje wiedzę na temat znaczenia odpowiedniej podaży wody dla organizmu.
O zdrowe nawyki dba także Zespół Szkół nr 1 w Ciechocinku, wykorzystując do ich promowania specjalne okazje, jak Dzień Buraka, Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania – i oczywiście dba o nie każdego dnia, jak na uzdrowiskową placówkę przystało.
Tak wygląda program Szkoła i Przedszkole Promujące Zdrowie w praktyce! Dziękujemy bardzo za podzielenie się z nami informacjami o działaniach w programie i czekamy na kolejne relacje.
Fot. Materiały użyte w grafice pochodzą od szkół opisujących swoje działania w grupie FB poświęconej Kujawsko-Pomorskiej Sieci Szkół i Przedszkoli Promujących Zdrowie.