Promocja książki "Marsz Śmierci. Ewakuacja piesza więźniów KL Stutthof"
Promocja książki "Marsz Śmierci. Ewakuacja piesza więźniów KL Stutthof..."
Są w naszej historii wydarzenia, o których pamiętamy mimo upływu lat. 25 stycznia 1945 r. we wczesnych godzinach porannych teren obozu koncentracyjnego Stutthof opuściło 33 tys. osób. 17 tys. spośród nich straciło życie wskutek wycieńczenia, głodu, wychłodzenia i nieludzkiego traktowania przez Niemców.
W 80. rocznicę tych tragicznych wydarzeń, 6 marca 2025 r. o godz. 18.00 Książnica Kopernikańska zaprasza na spotkanie z współautorami książki "Marsz Śmierci. Ewakuacja piesza więźniów KL Stutthof i jego podobozów. 25 stycznia – 3 maja 1945". Gośćmi będą: dr Marcin Owsiński oraz Agnieszką Kłys. Słowo wstępne wygłosi dr hab. Sylwia Grochowina, prof. UMK. Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa obiektów z Muzeum Stutthof/Stutthof Museum w Sztutowie.
W trakcie spotkania będzie można kupić trzy książki wydane przez Muzeum Stutthof:
"Marsz Śmierci. Ewakuacja piesza więźniów KL Stutthof i jego podobozów. 25 stycznia – 3 maja 1945";
"Była raz królewna mała. Bajka kaszubska ze Stutthofu" - książka oparta na rękopisie znalezionym po zakończeniu wojny na terenie poobozowym lub w pobliżu dawnego miejsca kaźni. W "Bajce" odnajdziemy wiele odniesień do obozowego aparatu nadzoru. Wszystkie detale niezwykle dokładnie oddają istotę życia za drutami, co może sugerować, że autorka "Bajki" była więźniarką obozu Stutthof;
"Bajki" Haliny Banasiak - osadzonej w Stutthof torunianki, której obozowa twórczość dedykowana była pozostawionym w domu dzieciom. Halina została ewakuowana z KL Stutthof w kwietniu 1945r. drogą morską do Niemiec, zaś po wyzwoleniu przewieziona do Szwecji. Swoich dzieci już nigdy nie zobaczyła… zmarła na tyfus.