Edupolis

Realizacja projektu „Szkoła dostępna dla wszystkich” w szkołach województwa kujawsko-pomorskiego

  • Budynek szkoły i uczniowie, w tym na wózku inwalidzkim.

Realizacja projektu „Szkoła dostępna dla wszystkich” w szkołach województwa kujawsko-pomorskiego

Projekt „Szkoła dostępna dla wszystkich” jest realizowany przez Instytut Badań Edukacyjnych, UNICEF oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z uczelniami i organizacjami pozarządowymi. Celem projektu jest rozwijanie kompetencji nauczycieli specjalistów w zakresie udzielania wsparcia dzieciom i uczniom z uwzględnieniem zróżnicowania ich potrzeb rozwojowych i edukacyjnych, a także integrowania zróżnicowanego środowiska w klasie/szkole, z uwzględnieniem uczniów z doświadczeniem migracji.

Projekt „Szkoła dostępna dla wszystkich” oferuje nauczycielom narzędzia, które pomagają w tworzeniu przyjaznego i integracyjnego środowiska edukacyjnego dla wszystkich uczniów.

Dzięki tym narzędziom nauczyciele mogą prowadzić zajęcia wychowawczo-specjalistyczne, w tym integracyjne, które budują poczucie wspólnoty i akceptacji w klasie. Projekt kładzie również nacisk na dbałość o zdrowie psychiczne uczniów, pomagając nauczycielom w tworzeniu atmosfery, w której dzieci czują się bezpiecznie i komfortowo.

Projekt ma również komponent badawczy i ewaluacyjny, a wyniki uzyskane w rezultacie tych działań mają służyć wytworzeniu praktyk sprawdzonych empirycznie (evidence – based), wzmacniając w ten sposób system dostępnej i włączającej edukacji dla wszystkich. Na zakończenie projektu zostanie opracowany katalog dobrych praktyk, który zostanie udostępniony wszystkim nauczycielom specjalistom.

W ramach projektu odbywają się spotkania nauczycieli specjalistów – doradców ds. Dostępności Uczenia się we wszystkich województwach w Polsce. W województwie kujawsko-pomorskim spotkanie regionalne odbyło się 7 lutego 2025 roku w KPCEN w Bydgoszczy.

Zadaniem uczestników projektu jest wdrażanie w praktyce oraz dokumentowanie przeprowadzonych interwencji, czyli oddziaływań edukacyjno-specjalistycznych wobec uczniów i zespołu innych nauczycieli danej placówki. Podczas spotkania uczestnicy otrzymali konkretne wskazówki dotyczące realizacji kluczowych zadań w projekcie, w tym podpowiedź, jak skutecznie wdrażać interwencje, uwzględniając specyfikę placówek edukacyjnych oraz potrzeby uczniów, rodziców i nauczycieli.

Dzięki spotkaniom regionalnym, takim jak to, które odbyło się w województwie kujawsko-pomorskim, nauczyciele mają możliwość wymiany doświadczeń, zdobycia nowych umiejętności i wiedzy, a także uzyskania wsparcia w trudnych sytuacjach.

Serdecznie zapraszamy wszystkich nauczycieli specjalistów – doradców ds. Dostępności Uczenia się ze szkół województwa kujawsko-pomorskiego, do aktywnego udziału w sieci współpracy i samokształcenia, która została stworzona w ramach projektu „Szkoła dostępna dla wszystkich”. To unikalna okazja do wymiany doświadczeń z innymi specjalistami, uzyskania wzajemnego wsparcia w codziennej pracy, a także nawiązania cennych kontaktów z osobami, które angażują się w tworzenie dostępnej i włączającej edukacji dla wszystkich uczniów.

Link do zapisów: Sieci DDU woj. kuj.pom. 

Kontakt:

W województwie kujawsko-pomorskim działania w ramach projektu „Szkoła dostępna dla wszystkich” koordynuje nauczycielka konsultantka Wiesława Kitajgrodzka (wieslawa.kitajgrodzka@cen.bydgoszcz.pl).

Źródło: Kuratorium Ośwaty w Bydgoszczy