Edupolis

Akcja Żonkile w szkołach, bibliotekach i instytucjach kultury

  • Kwiat żonkila z papieru.
    fot. M. Jaźwiecki / Muzeum Historii Żydów Polskich

Akcja Żonkile w szkołach, bibliotekach i instytucjach kultury

19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.

Powstanie w getcie warszawskim to nie tylko walka z bronią w ręku. To także ci, którzy ratowali innych, dokumentowali rzeczywistość, tworzyli muzykę i literaturę, by pamięć przetrwała. Nowe materiały edukacyjne dla szkół i bibliotek będą koncentrować się wokół różnych przejawów odwagi. Na początku kwietnia zostaną udostępnione:

  • opowiadanie dla klas 1-3 szkoły podstawowej,
  • materiały do stworzenia wystawy plakatowej dla klas 7-8 szkoły podstawowej, szkół ponadpodstawowych oraz bibliotek i instytucji biorących udział w akcji.

Muzeum POLIN zachęca do zgłaszania szkół, bibliotek i instytucji kultury i wzięcia udziału w kampanii społeczno-edukacyjnej.

Wszystkie zgłoszone placówki otrzymają dostęp do bezpłatnych materiałów edukacyjnych – wystawy plakatowej, opowiadań i filmów. Każdemu z materiałów towarzyszy scenariusz lekcji i karta pracy.

Dodatkowo, każda klasa, która weźmie udział w stacjonarnych warsztatach edukacyjnych w muzeum w kwietniu, otrzyma zestaw  "Opowiadań o wartościach" opracowanych w ramach akcji Żonkile. 

Teksty są przygotowane w taki sposób, aby móc bezpiecznie rozmawiać z dziećmi na tematy związanie nie tylko z II wojną światową, ale także z takimi wartościami jak: pomoc, przyjaźń, odwaga czy strata.

Nabór szkół, bibliotek i instytucji do akcji Żonkile trwa do15 kwietnia.

Kontakt: zonkile@polin.pl

 

Metryka

  • Data2025-03-03