25 listopada – Światowy Dzień Pluszowego Misia – pakiet edukacyjny o zabawkach

25 listopada – Światowy Dzień Pluszowego Misia – pakiet edukacyjny o zabawkach

Dziś przypada Światowy Dzień Pluszowego Misia. Na stronie internetowej Eko Kalendarz dostępny jest związany z tym dniem  pakiet edukacyjny o zabawkach – do bezpłatnego pobrania dla nauczycieli i rodziców. Jego autorzy chcieliby zachęć do refleksji nad zabawkami zarówno dzieci, jak i dorosłych, co sygnalizują we wstępie omawiającym pakiet:

“[…] Wywołując temat zabawek i rozmawiając o tak uniwersalnej potrzebie, jaką jest potrzeba zabawy, możemy budzić wśród uczniów poczucie solidarności z dziećmi na całym świecie. Mówiąc o dawnych zabawkach pogłębiamy więź międzypokoleniową. Rozmawiając o produkcji zabawek, surowcach z jakich są wykonane ich trwałości, omawiając aspekty środowiskowe i etyczne ich produkcji uwrażliwiamy dzieci i wprowadzamy w tematykę odpowiedzialności społecznej i odpowiedzialności osobistej. Pokazując, że zabawki można tworzyć samodzielnie, naprawiać i przeobrażać, wymyślać ich nowe zastosowania, wymieniać się zabawkami, które już nam się znudziły, oddawać je innym uświadamiamy dzieciom, że liczy się nie tylko ilość zabawek, ale to co z nimi robimy […]”.

Strona Eko Kalendarz to inicjatywa Stowarzyszenia Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”, organizacji zajmującej się szeroko rozumianą edukacją ekologiczną, przyrodniczą i obywatelską.

W Eko Kalendarzu znajdują się liczne inspiracje i gotowe pakiety edukacyjne związane z różnymi świętami, przeznaczone dla nauczycieli różnych poziomów nauczania oraz, gotowe do wykorzystania przy obchodach świąt ekologicznych w szkole czy przedszkolu. Materiały zawarte w pakietach przeznaczone są do samodzielnej pracy dzieci, dla rodziców i nauczycieli na różnych poziomach nauczania. Tematy tam poruszane przedstawiane są w wyjątkowo ciekawy i szeroki sposób, obejmujący m.in. prace plastyczne, propozycje gier i zabaw oraz działań praktycznych – jak na przykład samodzielne wykonanie ekologicznych środków czyszczących czy samodzielne uszycie pluszowego misia.

https://www.ekokalendarz.pl/pakiety-edukacyjne/

Przejdź do strony

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7163731

Skip to content