Edupolis

Ogólnopolska akcja "Kwietniowi Antypiraci"

  • Logotyp akcji "Kwietniowi Antypiraci".

Ogólnopolska akcja "Kwietniowi Antypiraci" - IX edycja

Nazwa akcji związana jest z przypadającymi w kwietniu: Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia) oraz Światowym Dniem Własności Intelektualnej (26 kwietnia). W tych dniach odbywa się finał akcji i prezentacja prac uczestników.

Udział w akcji sprzyja kształtowaniu postaw aktywnych, świadomych i odpowiedzialnych użytkowników oraz twórców zasobów wiedzy, informacji oraz dóbr kultury.

Tytuł IX edycji: Tworzymy film ze ścieżką muzyczną.

Zasady uczestnictwa

Kwietniowi Antypiraci to ogólnopolska akcja online przeznaczona dla nauczycieli oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Udział w akcji jest bezpłatny. Działaniami uczniów kieruje nauczyciel. Koordynatorem szkolnym może zostać nauczyciel dowolnego przedmiotu, w szczególności nauczyciel języka polskiego, informatyki, techniki oraz nauczyciel bibliotekarz.

Udział w akcji polega na zrealizowaniu innowacyjnego projektu edukacyjnego (utworu) przez zespół uczniów kierowany przez koordynatora szkolnego współpracującego z koordynatorem ogólnopolskim. Twórcy zgłoszonego utworu ponoszą pełną odpowiedzialność za jego legalność i zgodność z prawem, w tym za wszelkie roszczenia osób trzecich.

Szkoła wytypuje do uczestnictwa w akcji dowolną liczbę zespołów. O ich liczebności decyduje koordynator szkolny. Antypiraci pracują zazwyczaj w grupach 3-7 osobowych.

Działania Kwietniowych Antypiratów rozpoczynają się od utworzenia i zgłoszenia zespołu uczestników od 1 stycznia do 31 marca. Praca w zespołach odbywa się w marcu. Finał akcji przypada w Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia– część pierwsza finału) oraz Światowym Dniu Własności Intelektualnej (26 kwietnia – część druga finału).  Akcja kończy się, gdy na stronie Kwietniowych Antypiratów są opublikowane i podsumowane efekty pracy zespołów (maj).

Uczestnicy akcji mogą nieodpłatnie wziąć udział w seminarium online 6 marca, zorganizowanym dla Kwietniowych Antypiratów. Po seminarium nauczyciele otrzymują zaświadczenia o udziale w formie doskonalenia.

Wszyscy uczestnicy, koordynator szkolny akcji oraz szkoła otrzymują certyfikaty udziału w Kwietniowych Antypiratach, akcji ogólnopolskiej.

Utwory będące efektem pracy zespołu należy oznaczyć Licencją CC BY-SA. Zostaną opublikowane na stronie Kwietniowych Antypiratów. Przesłanie utworu do ogólnopolskiego koordynatora akcji jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na taką publikację.

Koordynator szkolny - zadania

  • Zebranie w swojej szkole zespołu uczniów uczestników akcji (termin: styczeń/marzec 2025)
  • Zgłoszenie zespołu na stronie akcji (termin: styczeń/marzec 2025)
  • Wybór z zamieszczonych na stronie akcji źródeł materiałów dla uczniów (termin: luty/marzec 2025). Wyjaśnienie uczniom pojęć „utwór”, „własność intelektualna”, „prawo autorskie”, „dozwolony użytek”.
  • Udział razem z zespołem uczniów w bezpłatnym seminarium online poszerzającym wiedzę merytoryczną uczestników i techniczną związaną z aspektami realizowanego projektu.
  • Koordynowanie działań zespołu realizującego projekt edukacyjny (termin: marzec 2025)
  • Udokumentowanie, opisanie zrealizowanego projektu oraz przesłanie do koordynatora ogólnopolskiego akcji na adres mailowy: antypiraci@cen.info.pl
    (termin: do 7 kwietnia 2025).
  • Pobranie certyfikatów, wydrukowanie i wpisanie nazwisk uczniów. Pobranie i wydrukowanie imiennych certyfikatów dla koordynatora i szkoły.
  • Koordynator szkolny może zgłosić w swojej szkole realizowanie innowacji pedagogicznej.

Kontakt z koordynatorem ogólnopolskim: Anna Puścińska antypiraci@cen.info.pltel. 54 231 33 42 wew. 32,  531 431 086.

Zadanie dla uczniów

W zależności od kategorii wiekowej przewidziano następujące zadania:

Uczniowie klas III-IV

Przygotowanie kolażu.

Wykonajcie samodzielnie kilka zdjęć związanych z waszą biblioteką szkolną (np. najciekawszych, najładniejszych miejsc, zbiorów, działań podejmowanych w bibliotece itp.) Przygotujcie ze zdjęć kolaż w dowolnej formie (w formie elektronicznej lub papierowej). Jeżeli wykonaliście kolaż papierowy, utrwalcie swoją pracę w formie elektronicznej (obraz w formacie .jpg lub .pdf). Pobierzcie i wypełnijcie ARKUSZ  dokumentujący legalne przygotowanie kolażu. Kolaż można też zaprezentować w pomieszczeniach biblioteki szkolnej oraz w mediach społecznościowych szkoły. Poproście szkolnego koordynatora o przesłanie prac do koordynatora ogólnopolskiego: antypiraci@cen.info.pl (obraz w formacie .jpg lub .pdf). W Galerii Prac Kwietniowych Antypiratów zobaczcie, jak to zadanie wykonały inne zespoły.

Uczniowie klas V-VIII i szkół ponadpodstawowych

Tworzenie filmu.

Nakręćcie krótki (2-5 minut) film prezentujący z waszą biblioteką szkolną (np. z najciekawszych, najładniejszych miejsc, prezentację zbiorów lub działań podejmowanych w bibliotece itp.) Wzbogaćcie film legalnie pozyskanym podkładem muzycznym. Pamiętajcie, aby z prezentowanych w filmie utworów i wizerunków osób również korzystać legalnie. Umieśćcie film w mediach społecznościowych szkoły lub szkolnej biblioteki. Pobierzcie i wypełnijcie arkusz dokumentujący legalne przygotowanie filmu/teledysku. Poproście szkolnego koordynatora o przesłanie linku do filmu do koordynatora ogólnopolskiego: antypiraci@cen.info.pl. W Galerii Prac Kwietniowych Antypiratów zobaczcie, jak to zadanie wykonały inne zespoły.

Źródła wiedzy

Materiały do pobrania

Źródło: kpcen.cen.info.pl

Metryka

  • Data2025-02-26