24. Toruński Festiwal Książki, czyli o wolności w literaturze

24. Toruński Festiwal Książki, czyli o wolności w literaturze

Po sukcesie odnowionego Toruńskiego Festiwalu Książki w tym roku również postanowiliśmy kontynuować je jako wydarzenie otwarte, które tocząc się w sercu starówki sprawia, że miasto żyje literaturą. Dlatego nie tylko część spotkań po raz kolejny odbędzie się w plenerze, ale także wzorem poprzedniej edycji wybraliśmy temat przewodni, który przewija się w twórczości zaproszonych gości i będzie też przedmiotem inspirujących dyskusji.

W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości postanowiliśmy, że motywem wiodącym festiwalu będzie wolność. Ale jak zawsze, chcieliśmy, aby temat rozumiany był bardzo szeroko. Nie tylko jako odzyskanie wolności, ale także jako wolność słowa, myśli, idei, wyznania. Dlatego właśnie staraliśmy się, aby w twórczości zaproszonych literatów można było doszukać się tych wszystkich elementów.

Festiwal oficjalnie zainaugurujemy 8 czerwca niezwykłym koncertem czytanym, w wykonaniu Mariusza Szczygła i grupy Res Factum. Wybitny polski reporter postanowił odświeżyć formułę tradycyjnego spotkania autorskiego, łącząc je z czytaniem i muzyką, która stworzy tu pełne nietuzinkowego klimatu tło.

Staraliśmy się też, żeby w Toruniu podczas festiwalu przede wszystkim zagościły autorki i autorzy, którzy właśnie wydali nowe książki. Stąd obecność Magdaleny Grzebałkowskiej, autorki biografii Krzysztofa Komedy, Krzysztofa Vargi, którego Sonnenberg trafił właśnie do księgarń, Marcina Mellera promującego nowe wydanie Gaumardżos. Opowieści z Gruzji, czy wreszcie Piotra Stelmacha, twórcy książki o Grzegorzu Ciechowskim.

Ciekawie zapowiadają się także dyskusje panelowe. Jedna z nich poruszy bardzo ostatnio popularny temat wolności w teatrze. Wraz z zaproszonymi gośćmi, znawcami problemu: Jackiem Wakarem, Arturem Pałygą, Anną Augustynowicz i Pawłem Pasztą będziemy się zastanawiać, na ile twórcy teatralni mogą pozwolić sobie na dowolność w traktowaniu literackich pierwowzorów. W kontekście skandali jakie wywoływały chociażby spektakle Olivera Frljića, dyskusja zapowiada się niezwykle inspirująco.

W trakcie festiwalu będzie też toruńsko. Między innymi za sprawą Andrzeja Franaszka, twórcy najnowszej biografii Zbigniewa Herberta. Autor Pana Cogito ma dla naszego miasta znaczenie szczególne. To właśnie tutaj studiował, pisał pracę magisterską, a także stawiał swoje pierwsze literackie kroki, o czym przekonamy się podczas spotkania.

Specjalnego znaczenia nabiorą wieczory z autorami nagrodzonymi prestiżowymi literackimi laurami: Małgorzatą Szejnert, laureatką tegorocznej nagrody miast partnerskich im. Samuela Bogumiła Lindego i Marcinem Wichą – zdobywcą Paszportu Polityki 2017, za książkę Rzeczy których nie wyrzuciłem.

Podobnie jak w zeszłym roku część wydarzeń odbędzie się w plenerze. Przed Teatrem Wilama Horzycy spotkamy się z Justyną Kopińską, która nie tylko odpowie na pytania, ale również wraz z publicznością wysłucha fragmentów swoich reportaży, czytanych przez aktorów. W amfiteatrze Baja Pomorskiego na pytania czytelników odpowie Eustachy Rylski, zaś w Piernikowym miasteczku toruńska Grupa Teraz przedstawi swoją, improwizowaną historię wolności.

Toruński Festiwal Książki to także wydarzenia dla dzieci. Będą spotkania autorskie, warsztaty, a także przeznaczona dla rodzin specjalna literacka gra miejska, która ma za zadanie pokazać uczestnikom zupełnie nowe oblicze Torunia.

24. Toruński Festiwal Książki, to z pewnością najważniejsze wydarzenie literackie w regionie. Nie byłby możliwy, gdyby nie współpraca z wieloma instytucjami i osobami, które zaangażowały się w jego realizację. Chcemy tu wymienić przede wszystkim Książnicę Kopernikańską, Centrum Sztuki Współczesnej, Dom Muz, Teatr im. Wilama Horzycy, Teatr Baj Pomorski, Dom Harcerza, a także Biuro Toruńskiego Centrum Miasta i Kawiarnię PERS.

Festiwal w tak rozbudowanym kształcie mógł się odbyć nie tylko dzięki zapleczu organizacyjnemu, ale także dzięki pomocy finansowej ze strony Miasta Toruń. Wszystkim podmiotom bardzo dziękujemy i zapraszając na festiwalowe wydarzenia mówimy #zaczytajmy!

Pełen program festiwalu TUTAJ

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7333098

Skip to content