21 paź 24 października: 100 lat PCK w Toruniu i na Pomorzu
W przyszłym roku mija setna rocznica działalności Polskiego Czerwonego Krzyża w Toruniu i na Pomorzu. Historii i obecnym działaniom PCK poświęcimy uroczyste spotkanie, które odbędzie się w czwartek, 24 października, w Książnicy Kopernikańskiej (Słowackiego 8). Początek o godz. 11.00. Wstęp bezpłatny.
—
Zaczęło się od obserwacji krwawych doświadczeń bitwy pod Solferino (1859). Szwajcarski biznesmen Henry Dunant nie mógł obojętnie patrzeć na cierpienie rannych i umierających żołnierzy pozbawionych pomocy medycznej. Zaproponował, aby w każdym kraju powstały organizacje wolontariackie niosące pomoc podczas wojny. Niebawem w niemal każdym państwie powstały stowarzyszenia krajowe Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.
Również w Polsce, po odzyskaniu niepodległości, dzięki zaangażowaniu Heleny Paderewskiej, powołano Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża. W Toruniu od 1918 r. działała Polska Opieka Czerwonego Krzyża, która następnie przekształciła się w Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża (PTCK) z siedzibą w Toruniu, a od 1920 r. objęła swym działaniem Pomorze, tworząc Okręg Pomorski Polskiego Towarzystwa Czerwonego Krzyża. W 1921 r. gen. Józef Haller powołał Koła Młodzieży PCK. W 1927 r. PTCK zmieniło nazwę na Polski Czerwony Krzyż.
Obecnie podstawowe działania PCK to: upowszechnianie międzynarodowego prawa humanitarnego, prowadzenie Krajowego Biura Informacji i Poszukiwań, promocja honorowego krwiodawstwa, szkolenia z zakresu pierwszej pomocy, opieka, pomoc socjalna oraz organizacja działalności młodzieżowej i wolontariatu.
—
Spotkanie w Książnicy Kopernikańskiej uświetni okolicznościowa wystawa oraz promocja książki Lesława Welkera, w której autor opisuje dzieje PCK w Toruniu.