Środowe spotkania z historią wojskowości – Fortyfikacje rdzenia Twierdzy Toruń
Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”, które odbędzie się 26 lutego 2025 r. o godz. 17.30.
Najbliższy wykład poświęcony będzie XIX-wiecznym umocnieniom, wzniesionym wokół miasta po przejęciu Torunia przez Prusaków w 1815 r. Wtedy to przystąpiono do szeroko zakrojonych prac, mających na celu poprawę stanu budowli obronnych, znacznie osłabionych po niedawnym rosyjskim oblężeniu. Przez kolejnych kilka lat, na bazie dawnych fortyfikacji bastionowych, powstał nowoczesny system obronny, przystosowany do współczesnych realiów prowadzenia walki. Pojawiły się nowe bramy miejskie, schrony i prochownie wbudowane w ziemne wały. Nie zabrakło też sześciu gródź, utrzymujących stały poziom wody w miejskiej fosie oraz modernizacji średniowiecznych murów obronnych. Projektanci pomyśleli też o zakwaterowaniu wojska, które w końcu doczekało się własnych koszar – wielkiego budynku nad Wisłą dla 275 żołnierzy, który przy okazji bronił portowego nabrzeża. Dla poprawy zaopatrzenia twierdzy w żywność, powstało kilka nowych magazynów prowiantowych i dwa magazyny solne.
O tych i innych ciekawostkach, dotyczących wokółmiejskich pruskich fortyfikacji, opowie Adam Kowalkowski – wojskoznawca, specjalista w dziedzinie pruskich fortyfikacji, a także przewodnik po Toruniu i Twierdzy Toruń.
drukuj (Środowe spotkania z historią wojskowości – Fortyfikacje rdzenia Twierdzy Toruń)