22 kwietnia: Skarby Biblioteki Gimnazjum Akademickiego

22 kwietnia: Skarby Biblioteki Gimnazjum Akademickiego

Tych eksponatów nie obejrzycie ot tak sobie. Książnica Kopernikańska wydobywa je na światło dzienne bardzo rzadko – raz na kilka lat, może rzadziej. Dlaczego? Bo to nasze skarby. Zwykle prezentujemy je z okazji szczególnych wydarzeń. W tym roku takim wydarzeniem jest Festiwal Nauki i Sztuki. W ramach Festiwalu pokażemy cymelia, które trafiły do nas z biblioteki Gimnazjum Akademickiego w Toruniu. Obejrzycie je w niedzielę, 22 kwietnia, podczas trzech prezentacji, które odbędą się o godz. 16.00, 17.00 i 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Anna Mazerska, kurator wystawy: Książnica Kopernikańska jest spadkobierczynią wielowiekowych tradycji bibliotecznych Torunia. To właśnie tutaj przechowywany jest i udostępniany zbiór gromadzony od XVI w. w bibliotece Toruńskiego Gimnazjum Akademickiego. Na wystawie zostaną zaprezentowane niepowtarzalne rękopisy i stare druki, zbiory ukazujące historię Gimnazjum i jego Biblioteki.

Pokażemy rozprawy szkolne uczniów i profesorów, plany lekcji, podręczniki i pomoce dydaktyczne (globus, mapy). Wśród eksponatów będą również: Metryka uczniów Toruńskiego Gimnazjum Akademickiego, założona przez pierwszego rektora szkoły Konrada Bayera w 1601 roku i prowadzona przez kolejnych rektorów do roku 1817; pierwszy rękopiśmienny opis biblioteki Gimnazjum Akademickiego w Toruniu z 1594 roku oraz pierwsza drukowana monografia tej placówki opracowana przez Piotra Jaenichena, rektora i wykładowcę, sprawującego także funkcję bibliotekarza.

Na wystawie nie zabraknie również pierwszej edycji dzieła toruńskiego astronoma Mikołaja Kopernika „De revolutionibus orbium coelestium” z 1543 roku. Dzieło to zostało podarowane bibliotece gimnazjalnej w XIX w. przez rodzinę Gottsteinów, właścicieli apteki „Królewskiej” w Toruniu. Ekspozycję wzbogaci również globus nieba z 1551 roku wykonany w pracowni flamandzkiego kartografa Gerarda Mercatora.

Organizatorem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej – Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7134765