20 listopada – Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

20 listopada – Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Inwestowanie w naszą przyszłość oznacza inwestowanie w nasze dzieci – dlatego ONZ każdego roku w dniu 20 listopada przypomina o Międzynarodowym Dniu Praw Dziecka.

Święto upamiętnia uchwalenie Deklaracji Praw Dziecka w 1959 roku, a także Konwencji o Prawach Dziecka w 1989 roku. To dokumenty, których celem jest zapewnienie jak najlepszej ochrony i opieki najmłodszym. Jest to czas promowania wspólnoty na całym świecie, świadomości problemów, z jakimi borykają się dzieci w każdym zakątku globu, oraz poprawy warunków życia wszystkich dzieci.

W niektórych krajach dzieci wykorzystywane są jako pracownicy, pogrążone w konflikcie zbrojnym, mieszkają na ulicach, cierpią z powodu różnic religijnych, mniejszości lub niepełnosprawności.

20 listopada to nie tylko rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka, ale też Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Warto wspomnieć, że Polska była głównym inicjatorem uchwalenia Konwencji.

W tym roku pandemia COVID-19 doprowadziła do kryzysu związanego z prawami dziecka w sposób szczególny. Wiele z dzieci zostało zamkniętych razem ze swoimi oprawcami w czterech ścianach i doświadcza w nich przemocy psychicznej, fizycznej lub seksualnej.

W tym wyjątkowym dniu Biblioteka Pedagogiczna Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku przygotowała wystawę publikacji oraz zestawienie bibliograficzne poruszające tą tematykę. „Dziecko, bowiem to niedojrzały człowiek, który – jak mówił Janusz Korczak – ma swoje potrzeby, ale nie ma jeszcze doświadczenia dorosłych”.

 

Zachęcamy również do zapoznania się z broszurą Kulczyk Foundation „Mam prawo do…”, która w przejrzysty sposób prezentuje i tłumaczy kluczowe prawa dziecka.

Pamiętajmy , że dziecko nabywa swych praw wraz ze swoimi narodzinami. Praw tych nikt nie może dziecka pozbawić.

„Dzieci  nie  będą  dopiero,  ale  są  już  ludźmi,  tak,  ludźmi  są, a nie lalkami: można przemówić do ich rozumu, odpowiedzą nam, przemówmy do serca, odczują nas” ~  Janusz Korczak

Jednocześnie zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby do odwiedzenia wystawy w KPCEN-ie we Włocławku, wypożyczania zbiorów, a także do zapoznania się z ciekawą ofertą edukacyjną placówki.

 

Plik do pobrania:

Mam_prawo_konwencja_broszura_final

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka- literatura w wyborze

 

Oprac. Alicja Przytomska-Pietrzak, Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we Włocławku| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7164571

Skip to content