Edupolis
Linki do serwisów
Wystawa pokonkursowa „Pamiętam Kopernika” w Domu Mikołaja Kopernika
Wystawa pokonkursowa „Pamiętam Kopernika” w Domu Mikołaja Kopernika
Dom Mikołaja Kopernika, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, ma zaszczyt zaprosić na na wernisaż i wręczenie nagród prac pokonkursowych „Pamiętam Kopernika". Wernisaż odbędzie się w piątek 19 grudnia o 17:00 do Domu Mikołaja Kopernika. Wstęp wolny. Zaproszenie jest kierowane nie tylko uczestników, ale także wszystkich zainteresowanych gości.
„Pamiątki kopernikańskie ze zbiorów Domu Mikołaja Kopernika. Projekt badawczy i społeczny” dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury łączy tradycyjne formy przypominania Mikołaja Kopernika z czasów PRL- u związane z muzealną kolekcją Muzeum Okręgowego w Toruniu ze sposobami materialnego upamiętniania astronoma stosowanymi w czasach nam obecnych.
W 1971 roku Zarząd Główny Związku Polskich Plastyków i Komitet Przygotowawczy Obchodów 500. Rocznicy Urodzin Mikołaja Kopernika z inicjatywy Zjednoczenia Ogólnobranżowego Przemysłu Pamiątkarskiego zorganizowali ogólnopolski konkurs na pamiątki związane z 500 rocznicą urodzin wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika.
Celem było przygotowanie do produkcji przedmiotu, który chcieli i mogliby mieć wszyscy Polacy, zarówno turyści jak i uczestnicy obchodów rocznicowych na całym świecie. Ta decyzja dała początek założeniu w Domu Mikołaja Kopernika kolekcji niezwykłych przedmiotów, a jej twórczynią była Janina Mazurkiewicz, pierwsza kierowniczka Działu. Do dziś w zbiorze tym zobaczyć można przypinkę metalową, która zwyciężyła w konkursie, jak i figurkę filcową z miejsca drugiego. Wśród przedmiotów znajdziemy całą reprezentację form, technik, materiałów, zakładów i artystów z czasów po 1945 r. Wciąż czekają one na społeczne docenienie.
Dziś, ponad 50 lat później w dobie kryzysu pamiątkarstwa i wobec zmiany sposobu zapamiętywania społecznego definicja pamiątki ulega zniekształceniu. Z naszych wojaży przywozimy już nie pamiątki, a suweniry zupełnie niezwiązane z ich lokalnym charakterem i pozbawione wartości, nadawanej im przez tradycyjne metody ich wykonywania. Dlatego Dom Mikołaja Kopernika postanowił ożywić pamięć o Mikołaju i ogłosić konkurs na pamiątkę kopernikańską XXI wieku. Wróćmy do angażujących pamiątek, które rozbudzają nasze wspomnienia i cieszą nasze oczy.
Znamy już wyniki! Zwycięzcy i wyróżnieni zostali poinformowani o zwycięstwie w sposób określony w regulaminie Jury oceniało według kategorii: oryginalność pracy, związek z tematem Konkursu, staranność wykonania, a także stopień trudności wykonania. W wyniku obrad komisja konkursowa odnosząc się do regulaminu wybrała trzy prace, przyznano także dwa wyróżnienia. Jak mówią oceniający, najbardziej zaskakujące było połączenie wizerunku astronoma ze współczesnymi metodami produkcji i projektowania, ale co ciekawe także użycie tradycyjnych technik do nowych form, które mogą okazać się atrakcyjne dla odbiorców.
Jesteśmy naprawdę oczarowani pracami i już dziś w imieniu Dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu Aleksandry Mierzejewskiej zapraszamy nie tylko uczestników, ale także wszystkich zainteresowanych gości na wernisaż i wręczenie nagród.
Zadanie jest częścią projektu „Pamiątki kopernikańskie z kolekcji Domu Mikołaja Kopernika. Projekt badawczy i społeczny”, który został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.
Wystawa pokonkursowa: „Pamiętam Kopernika”
Miejsce: Dom Mikołaja Kopernika
Termin wernisażu: 19 grudnia 2025 r.
Kuratorka: Alicja Marika Lubowicka
Muzeum Okręgowe w Toruniu
Źródło: MET
drukuj (Wystawa pokonkursowa „Pamiętam Kopernika” w Domu Mikołaja Kopernika)
Metryka
- Data 2025-12-19

