15 maja – nowa wystawa w GiOPTD w Toruniu

ANUHAS SHARUENDIRAN lat 9 Gothatuwa New Town SRI LANKA

15 maja – nowa wystawa w GiOPTD w Toruniu

Pierwsza – po ponad dwumiesięcznej przerwie spowodowanej epidemią – wystawa w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka jest prezentacją prac malarskich uczniów Sampath Rekha International Art Academy Gothatuwa New Town na Sri Lance.

Oglądając te nasycone kolorem, wręcz słoneczne prace, przenosimy się w świat lankijskiej rzeczywistości, widzianej oczami kilku- i kilkunastoletnich artystów. Zobrazowane przez nich epizody z życia młodszych i starszych mieszkańców wyspy są światem z pogranicza realizmu i fantazji, światem barwnych strojów, rytualnych masek, światem wzorzystych słoni, rzek pełnych ryb, bajkowych ptaków na cynobrowym niebie, a przede wszystkich światem roześmianych dzieci, które – podobnie jak ich rówieśnicy z innych krajów – bawią się, odpoczywają, poznają otaczające jej środowisko. Ta współegzystencja człowieka i przyrody jest w prezentowanych pracach mocno zaznaczona. Większość namalowanych scen rozgrywa się w plenerze, w lesie, nad rzeką, w otoczeniu roślin i zwierząt. Egzotyka tych kompozycji ma coś z atmosfery prac francuskiego malarza Celnika Rousseau, wzbudzając w nas tęsknotę za rajskim ogrodem wiecznej szczęśliwości, a oglądana wystawa może być przedsmakiem przyszłych podróży, za którymi wszyscy już bardzo tęsknimy.

Zdjęcie gł. ANUHAS SHARUENDIRAN, lat 9, Gothatuwa New Town, SRI LANKA

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7163761

Skip to content