02 sty 15-lecie istnienia Ośrodka Rozwoju Edukacji
1 stycznia 2025 r. Ośrodek Rozwoju Edukacji obchodzi 15-lecie istnienia. Powstał on w wyniku połączenia Zarządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z 10 grudnia 2009 r. dwu funkcjonujących wcześniej placówek: Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Centrum Metodycznego Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej. W 2016 r. włączono do ORE także Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej.
Obecnie prowadzony przez MEN Ośrodek Rozwoju Edukacji to największa publiczna placówka doskonalenia nauczycieli w Polsce. Celem ORE jest inicjowanie i realizacja działań na rzecz doskonalenia systemu oświaty oraz podnoszenia jakości edukacji w obszarze kształcenia ogólnego, zawodowego i wychowania, a także pomocy psychologiczno-pedagogicznej i doradztwa zawodowego. Zadania ORE w każdym kolejnym roku wiążą się ściśle z aktualnymi kierunkami polityki oświatowej. Kreując przyszłość polskiej edukacji, ORE współpracuje z innymi placówkami, takimi jak: Instytut Badań Edukacyjnych, Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą czy Centralna Komisja Egzaminacyjna.
Adresatami działań ORE są przede wszystkim nauczyciele i dyrektorzy szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowych, a także pracownicy poradni psychologiczno-pedagogicznych, bibliotek pedagogicznych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii i młodzieżowych ośrodków wychowawczych. Wiele podejmowanych w ORE inicjatyw, zwłaszcza związanych z profilaktyką prozdrowotną, diagnostyką trudności szkolnych, czy doradztwem edukacyjnym i zawodowym dociera także bezpośrednio do dzieci i uczniów oraz ich rodziców.
Ośrodek nieodpłatnie upowszechnia liczne materiały edukacyjne, diagnostyczne i narzędzia wspierające pracę dydaktyczną oraz terapeutyczną, wśród nich Zintegrowaną Platformę Edukacyjną i portal Infozawodowe. Organizuje liczne konferencje, seminaria i szkolenia, kursy online i webinary, a także spotkania informacyjno-konsultacyjne dla pracowników oświaty. Koordynuje działanie sieci współpracy i samokształcenia, prowadzi fora pomocy i wymiany doświadczeń. Na stronie internetowej ORE znaleźć można publikacje elektroniczne obejmujące m.in. poradniki i przewodniki, pomoce dydaktyczne, scenariusze zajęć i prezentacje dobrych praktyk. Ośrodek bierze również udział w tworzeniu dedykowanych programów i realizacji projektów, także unijnych i międzynarodowych.
Źródło: ORE
2 stycznia 2025 r.