12. Przegląd Twórczości Filmowej „Pola i inni” już za nami

12. Przegląd Twórczości Filmowej „Pola i inni” już za nami

Podczas ostatniego majowego weekendu w lipnowskiej Nawojce znów mogliśmy poczuć magię kina sprzed lat…  Talent Poli Negri widzowie podziwiali w poddanej cyfrowej rekonstrukcji „Bestii”- filmie z 1917 roku, do którego podkład muzyczny skomponował Tomasz Walczak. Owacjom na stojąco nie było końca!

Laureaci tegorocznych POLITEK- Marcin Dorociński, Magdalena Lamparska i Joanna Kulig odsłonili na Bulwarach Poli Negri swoje tablice. Podczas gali wręczania nagród ze wzruszeniem wysłuchali laudacji przygotowanych przez kapitułę Lipnowskiego Towarzystwa Kulturalnego im. Poli Negri, organizatora Przeglądu. Statuetki wręczali Aneta Jędrzejewska i Sławomir Kopyść, członkowie Zarządu Województwa Kujawsko – Pomorskiego.

Gośćmi specjalnymi festiwalu byli prof. Bernadette Hamilton – Brady z Uniwersytetu Św. Marii w San Antonio, Hanna Luiza Ceglińska – Leśnodorska, reżyserka filmu „Sukcesy Polaków w oczach świata” oraz Małgorzata Sadowska – aktorka pochodząca z Lipna. Prof. Hamilton wygłosiła prelekcję na temat późniejszych wątków biografii Poli Negri w latach 1957- 1987. Z rąk Burmistrza Pawła Banasika odebrała także symboliczne klucze do bram Miasta Lipna.

Poza „Bestią” i „Sukcesami Polaków…” widzowie mogli obejrzeć „Cud nad Wisłą” z 1921 roku, film z Marcinem Dorocińskim „Jack Strong”, „Porady na zdrady” z Magdą Lamparską oraz „Disco Polo” z Joanną Kulig. Młodzi aktorzy z Bene Nati, uczniowie LO w Lipnie w mistrzowski sposób przypomnieli dzieciństwo i młodość Poli Negri w spektaklu „Pola z Lipna”. Muzycznym akcentem był koncert Kamila Mroza, który w tym roku zaśpiewał piosenki Aleksandra Żabczyńskiego. Festiwal był jak zawsze niezwykłą ucztą duchową przyciągającą do Lipna wielbicieli starego kina i artystycznych talentów, poszukiwaczy ciekawych inspiracji i cudownych spotkań w międzynarodowej rodzinie gwiazdy światowego kina – POLI NEGRI.

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Województwa Kujawsko – Pomorskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Miejskiego w Lipnie oraz sponsorów.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7049561