12 miesięcy tematycznych z labib.pl!

12 miesięcy tematycznych z labib.pl

12 miesięcy tematycznych z labib.pl!

W ramach tej inicjatywy odbędzie się cykl webinariów, a na potralu labib.pl ukażą się inspiracje, artykuły tematyczne oraz porady ekspertów ze Stowarzyszenia LABiB aktywnie działających na rzecz bibliotek. Poruszane zagadnienia będą dotyczyły ważnych aspektów funkcjonowania bibliotek i pracy bibliotekarzy. Zostały one podzielone na 4 duże bloki tematyczne: biblioteka jako organizacja, kompetencje przyszłości, użytkownicy w bibliotece oraz pozyskiwanie środków na działalność.

Styczeń
Biblioteka jako organizacja – ocena pracownicza

Podczas pierwszego miesiąca tematycznego będziemy rozmawiać o tym, jak ważna jest ocena pracownicza i co może ona wnieść do funkcjonowania instytucji. Dowiemy się też, jak udzielać informacji zwrotnej (nie zawsze pozytywnej).

Luty
Biblioteka jako organizacja – procedury, zakupy, budżet

Luty zostanie poświęcony szeroko rozumianej tematyce funkcjonowania biblioteki. Będzie to okazja do poznania tajników kontroli zarządczej, planowania finansowego i szacowania ryzyka. Podczas tego miesiąca dowiemy się, skąd się biorą rzeczy w bibliotece i jak ta instytucja funkcjonuje “od kuchni”.

Marzec
Biblioteka jako organizacja – komunikacja wewnętrzna

W tym miesiącu zastanowimy się jaką rolę pełni w bibliotece komunikacja wewnętrzna. Dowiemy się, jak dopasować kanały komunikacji do struktury instytucji, tak aby była ona efektywna. Pochylimy się również nad zagadnieniami związanymi z prowadzeniem działań rzeczniczych.

Kwiecień
Kompetencje przyszłości: niekonwencjonalne i adaptacyjne myślenie

W kwietniu rozpoczniemy cykl spotkań dotyczących wybranych kompetencji przyszłości. Zaprosimy uczestników do treningu twórczego myślenia i rozwijania kreatywności. Dowiemy się również, dlaczego przy projektowaniu oferty biblioteki warto stosować metodologię Design Thinking.

Maj
Kompetencje przyszłości: wokół technologii

Maj zostanie poświęcony nowym technologiom. Porozmawiamy o tym, jak radzić sobie z technostresem. Odpowiemy na pytanie, jak wykorzystać nowe technologie w bibliotece? Czy można połączyć je z literaturą? Poznamy praktyczne wskazówki, jak korzystać z tych technologii oraz aplikacje i narzędzia potrzebne do pracy.

Czerwiec
Kompetencje przyszłości: inteligencja społeczna i transdyscyplinarność

Temat ten będzie pretekstem do rozmowy o tym, jak komunikacja i nasze postawy wpływają na relacje z użytkownikami. Dowiemy się też, kim są nieformalni liderzy biblioteki, a także – jak budować relacje z czytelnikami i współpracownikami w oparciu o komunikację empatyczną.

Lipiec
Dorośli i seniorzy w bibliotece od offline do online

Czas wakacji będzie sprzyjał przyjrzeniu się różnym grupom użytkowników odwiedzających biblioteki. Porozmawiamy o tym, jak z nimi pracować i jak badać ich potrzeby. Pierwszą grupą, będą osoby dorosłe, w tym również seniorzy. Poznamy dobre praktyki w prowadzeniu działań online i offline.

Sierpień
Dzieci i młodzież w bibliotece

Drugą grupą użytkowników, którym przyjrzymy się bliżej będą dzieci i młodzież. W sierpniu zastanowimy się, jak przyciągnąć ich do bibliotek i sprawić żeby poczuli, że to jest “ich miejsce”.

Wrzesień
Biblioteka każdego człowieka

We wrześniu skupimy się na zagadnieniach związanych z pracą z użytkownikami, którzy nieco rzadziej odwiedzają nasze biblioteki. Porozmawiamy o pracy z obcokrajowcami i mniejszościami. Zastanowimy się również, jak wzmacniać poszczególne grupy odbiorców.

Październik
Jak pozyskać środki na działalność – projekty krajowe

Jesień dla wielu bibliotekarzy to czas pisanie projektów i poszukiwania programów grantowych. W październiku dokonamy przeglądu możliwości pozyskania środków z programów krajowych. Dowiemy się też, jak napisać dobry wniosek i o co zadbać przy planowaniu projektu.

Listopad
Jak pozyskać środki dla działalność – projekty europejskie

W listopadzie porozmawiamy o tym, gdzie szukać europejskich programów grantowych i jak wygląda procedura składania takich wniosków. Dowiemy się, jak efektywnie pozyskać partnerów zagranicznych i na co zwrócić uwagę przy projektowaniu współpracy.

Grudzień
Biblioteka wobec klimatu

Zmiany klimatu i zagadnienia związane z kryzysem ekologicznym są teraz niezwykle istotne. Biblioteki jako miejsca otwarte i opiniotwórcze powinny poprzez swoją działalność zwracać uwagę społeczności na znaczenie tego problemu. W grudniu dowiemy się, w jaki sposób włączyć edukację ekologiczną w działania biblioteczne.

Do zobaczenia na www.labib.pl oraz na https://www.facebook.com/stowarzyszenielabib

Źródło: labib.pl

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7337813

Skip to content