12 maja: Instrumentarium Jana Heweliusza | Wykład prof. Andrzeja Strobla

12 maja: Instrumentarium Jana Heweliusza | Wykład prof. Andrzeja Strobla

12 maja zapraszamy do Książnicy Kopernikańskiej na wykład otwarty “Instrumentarium Jana Heweliusza”. Prelekcję wygłosi prof. Andrzej Strobel. Początek o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Prof. Strobel: Jan Heweliusz stworzył w XVII wieku, w Gdańsku, jedno z najlepiej wyposażonych obserwatoriów astronomicznych w ówczesnej Europie. Sam budował i konstruował instrumenty astronomiczne do pomiarów położeń i ruchów ciał niebieskich oraz lunety do badania ich natury fizycznej. Niezwykła pomysłowość i wynalazczość Heweliusza przyciągały uwagę nawet ówczesnych władców europejskich. Niektórzy z nich osobiście uczestniczyli w obserwacjach w jego dostrzegalni.

Prof. Strobel ukończył astronomię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Od roku 1965, aż do emerytury pracował w Instytucie Astronomii i Centrum Astronomii UMK (Zakład Astrofizyki i Astronomii Gwiazdowej). Zajmuje się astronomią gwiazdową, w szczególności naszą Galaktyką. Współpracuje z prof. Jackiem Krełowskim. Jest doskonałym popularyzatorem astronomii, w Książnicy Kopernikańskiej opowiadał już o Heweliuszu (Jan Heweliusz – Początki uświadamiania fizyczności Wszechświata) przy rekordowo wypełnionej sali. Pokazywał wówczas starodruk “Machinae Coelestis” z autografem astronoma (z kolekcji toruńskiej biblioteki gimnazjalnej, który obecnie znajduje się w zbiorach Książnicy Kopernikańskiej). Jest także autorem zegara słonecznego, który znajduje się na Placu Rapackiego (duża kula). Z pasją prowadzi badania nad historią astronomii. Między innymi doprowadził do wydania ostatniej, dziesiątej księgi “Perspektyw” Witelona (o którym także opowiadał w Książnicy). Pochodzi z muzykującej rodziny (jego brat grał kiedyś w słynnym Duecie Gitar Klasycznych Alber-Strobel) i sam pięknie gra na gitarze.

Organizatorzy wykładu: Książnica Kopernikańska w Toruniu, Toruński Oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

Patronem wykładu jest Urania – Postępy Astronomii.

27 kwietnia 2022 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7165213

Skip to content