11 września: Toruń miasto zabytków

Okładka książki „Opus temporis"

11 września: Toruń miasto zabytków

W środę, 11 września, w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Toruń miasto zabytków”. W trakcie spotkanie zostanie zaprezentowana książka „Opus temporis – Aneks. Toruńskiej Katedry historia najnowsza”. Jest to bogato ilustrowana publikacja dokumentująca  prace konserwatorskie wykonane w ciągu ostatnich dwóch lat (2018-2019) w świątyni będącej „matką kościołów” diecezji toruńskiej. Pracom konserwatorskim poddane zostały dwa późnogotyckie świeczniki maryjne, empora organów barokowych, dwa wielkoformatowe obrazy z dawnego (niezachowanego) ołtarza głównego oraz mur wokół kościoła i wrota zachodnie prowadzące do świątyni.

W spotkaniu, które odbędzie się w siedzibie Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8, wezmą udział: ks. Marek Rumiński, kustosz katedry; Małgorzata Musiela, właścicielka firmy Restauro Sp. z o.o. – Pracownia Konserwacji Architektury, Malarstwa i Rzeźby w Toruniu; Katarzyna Kluczwajd, autorka koncepcji książki i jej redaktorka. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18. Wstęp jest bezpłatny.

Atrakcyjna edytorsko książka, zawierająca nowe ustalenia dotyczące barokowego ołtarza głównego oraz świeczników maryjnych, zostanie rozlosowana wśród publiczności.

Czynności w ramach zadania „Prace konserwatorskie wybranego wyposażenia kościoła katedralnego wraz z naprawą muru cmentarnego i zabezpieczenie obiektu” były realizowane w ramach projektu pn. “Toruńska Starówka – ochrona i konserwacja dziedzictwa kulturowego UNESCO – etap II”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7185668

Skip to content