Nabór do projektu „MY, historia”!
„MY, historia" to projekt Muzeum Historii Polski (MHP), którego celem jest włączenie głosu obywateli we współtworzenie wystawy stałej Muzeum – poprzez osobiste świadectwa dotyczące kluczowych wydarzeń, a także przemian społecznych, politycznych i kulturowych w Polsce po 1989 roku. Nabór trwa do 31 sierpnia 2025 roku. Projekt powiązany jest ze stanowiskiem multimedialnym zlokalizowanym w centralnej części przestrzeni kończącej wystawę. To miejsce, zatytułowane „Historia niezakończona”, zachęca do refleksji nad współczesną historią, której zakończenia jeszcze nie znamy – i którą dopisują kolejne pokolenia.
Wspólne tworzenie pamięci
Celem projektu „MY, historia” jest pozyskanie relacji świadków historii, które zostaną włączone do wystawy. Osobiste opowieści mają wzbogacić interpretację wydarzeń, którymi żyła Polska po 1989 roku. Poszukiwane są historie osób w różnym wieku, pochodzących z różnych środowisk i regionów kraju. Wśród tematów, do których można się odnieść, znajdują się m.in.:
- powódź tysiąclecia (1997),
- wejście Polski do NATO (1999),
- przystąpienie do Unii Europejskiej (2004),
- śmierć Jana Pawła II (2005),
- katastrofa smoleńska (2010),
- organizacja Euro 2012,
- pandemia COVID-19 (2020–2022),
- wybuch wojny w Ukrainie (2022).
MHP zachęca jednak do przesłania także własnych propozycji. Nie chodzi o analizę wydarzeń czy komentarz polityczny, ale o osobistą, emocjonalną opowieść: co się wtedy działo w moim życiu, co zapamiętałam/zapamiętałem, co mnie poruszyło, zmieniło, ukształtowało.
Etap I projektu: rekrutacja do 31 sierpnia 2025 r.
Projekt skierowany jest do mieszkańców Polski. Udział można zgłaszać za pomocą specjalnego formularza online lub w wersji Word, przesłanej na adres mailowy: myhistoria@muzhp.pl. Z nadesłanych ankiet zostanie wybranych około 60 osób. Efektem kolejnych etapów projektu będą nagrania studyjne – przeznaczone do emisji na wystawie stałej. Pozostałe relacje trafią do Mediateki - cyfrowego archiwum Muzeum Historii Polski, z perspektywą wykorzystania przy innych projektach naukowych.
Wypełnij formularz online
Kontakt: telefon: 22 211 90 63, e-mail: myhistoria@muzhp.pl
Źródło: MHP