100 mil pod żaglami

100 mil pod żaglami

Województwo Kujawsko-PomorskieStopy wody pod kilem! Trzydzieścioro sześcioro uczniów i absolwentów kujawsko-pomorskich szkół średnich, stypendystów marszałka województwa, weźmie udział w ufundowanym przez samorząd województwa rejsie żaglowcem STS Pogoria po Morzu Śródziemnym. W środę (10 stycznia) spotkał się z nimi wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

– Cieszę się, że za kilka dni rozpoczniecie przygodę wyruszając w rejs z Nicei do Genui. Życzę wam wielu przeżyć i wrażeń – powiedział wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

Decyzję o wyczarterowaniu Pogorii podjął marszałek Piotr Całbecki. W rejsie wezmą udział najzdolniejsi i najbardziej pracowici uczniowie, którzy są beneficjentami marszałkowskich programów stypendialnych „Prymus Pomorza i Kujaw”, „Humaniści na start” oraz „Prymusi Zawodu Kujaw i Pomorza”, a także przedstawiciele młodzieżowych środowisk harcerskich, szkół mundurowych oraz formacji ratownictwa wodnego.

Z młodzieżą popłynie dwójka nauczycieli wyróżnionych w konkursie Kujawsko-Pomorski Lider Edukacji 2023, a także dwóch koordynatorów astrobaz, którzy w trakcie rejsu przeprowadzą zajęcia z obserwacji astronomicznych.

Lista uczestników

Rejs jest nie tylko nagrodą dla najlepszych stypendystów marszałka, ale też okazją do zdobycia przez nich nowych umiejętności. Będą przygotowywać posiłki, zwijać żagle i pełnić wachty. Żaglowiec wypłynie z portu w Nicei 13 stycznia. Wyjście z portu poprzedzi szkolenie załogi. Po ośmiu dniach rejsu po Morzu Śródziemnym okręt dobije do Genui, a załoga 21 stycznia wróci do Torunia.

Żaglowiec Pogoria został zbudowany w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku, jest trójmasztową barkentyną. Ma 47 metrów długości, maszty żaglowca sięgają 33 metrów, całkowita powierzchnia żagli wynosi 830 metrów kwadratowych. Statek wyposażony jest także w silnik o mocy 347 koni mechanicznych.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot. STS Pogoria; Ahoj, Przygodo!

11 stycznia 2024 r.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7181413

Skip to content