10 stycznia: Piątek z antykiem

08 Sty 10 stycznia: Piątek z antykiem

W piątek, 10 stycznia, w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Piątki z antykiem”. Gościem będzie dr hab. Rafał Rosół, prof. UAM z Instytutu Filologii Klasycznej UAM.
Temat prelekcji: Teatr Wielki w Poznaniu jako przykład recepcji antyku w dobie neoklasycyzmu. Początek o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Teatr Wielki w Poznaniu, zbudowany na początku XX w., stanowi architektoniczną perełkę neoklasycyzmu. Prostyl z sześcioma kolumnami jońskimi i tympanonem, Pegaz niejako odlatujący z dachu budynku czy reliefy, przedstawiające Apollona z Muzami i Dionizosa ze swoją świtą, są najbardziej charakterystycznymi odniesieniami do antyku. Nie wszystkie jednak elementy artystyczne zostały dotychczas wyjaśnione w zadowalający sposób. Kobieta na lwie i mężczyzna kroczący obok pantery lub lwicy – tak najczęściej określa się rzeźby stojące przed wejściem. Czy jednak rzeczywiście są to postaci anonimowe? Z kolei, przy towarzyszącej teatrowi fontannie znajdują się dwie identyczne wazy z motywami antycznymi, których ewentualne pierwowzory nie zostały ustalone.
Wykład będzie próbą wyjaśnienia źródeł i symboliki różnych motywów architektonicznych i rzeźbiarskich, jakie występują w poznańskim teatrze.

Prelekcja odbędzie się w siedzibie Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8 (sala nr 52).

Fot. Teatr Wielki w Poznaniu (źródło: Wikimedia Commons)Liczba odwiedzin:

2,924,281