1 września’39 – pamiętamy!

1 września’39 – pamiętamy!

Województwo Kujawsko-PomorskieMarszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Zbigniew Ostrowski i sekretarz województwa Marek Smoczyk uczestniczą w dzisiejszych obchodach rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej.

– Wrzesień 1939 przypomina nam, że gdy bronimy tego, co dla nas najważniejsze – naszej godności, naszej rodziny, naszego domu, naszej Ojczyzny – trzeba stawiać opór, nawet przeciw silniejszym. Że nawet silniejsi w końcu upadają, że dosięga ich sprawiedliwość, o którą trzeba jednak zawalczyć – mówił w swoim wystąpieniu podczas uroczystości patriotycznej pod toruńskim pomnikiem Poległym i Pomordowanym 1939-1945 marszałek Piotr Całbecki.

Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski reprezentuje samorząd województwa podczas bydgoskich obchodów, które odbywają się w rynku starego miasta.

Wywołana przez hitlerowskie Niemcy druga wojna światowa (1939-1945) była najbardziej krwawym konfliktem zbrojnym w historii świata – zginęło 60 mln ludzi, 20 mln zmarło w wyniku związanych z wojną chorób i głodu. Liczbę polskich ofiar szacuje się na 6 mln (16 proc. populacji!). Nasz kraj został też potwornie zniszczony. Na Pomorzu pierwsze miesiące wojny wiązały się z przeprowadzonymi przez najeźdźców czystkami etnicznymi, określanymi jako zbrodnia pomorska – w ludobójczej akcji „odpolszczania” tej części polskich ziem, którą przyłączono do III Rzeszy, zginęło co najmniej 30 tysięcy osób.

Galeria foto

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

1 września 2023 r.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7187088

Skip to content