Edupolis
Linki do serwisów
Za Zamkniętymi Drzwiami. Co trzecie dziecko w Polsce doświadcza przemocy ze strony bliskich dorosłych
Za Zamkniętymi Drzwiami. Co trzecie dziecko w Polsce doświadcza przemocy ze strony bliskich dorosłych
Dzieci poniżane, bite, zaniedbywane i wykorzystywane cierpią przez całe życie. Przemoc nie kończy się, gdy milkną krzyki. Osoby, które doświadczyły przemocy w dzieciństwie, mierzą się z jej konsekwencjami także w dorosłym życiu. Słowa i czyny, które ranią, zostawiają trwały ślad – wpływają na rozwój, relacje, poczucie własnej wartości i zdrowie psychiczne. Przemoc wobec dzieci to nie tylko siniaki. To także przemoc psychiczna – zastraszanie, wyśmiewanie, poniżanie, upokarzanie. Przemoc to również obojętność i brak czułości, które odbierają dziecku poczucie, że jest ważne i kochane. To także ciężar obowiązków, których nigdy nie powinno dźwigać. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę przypomina, że dzieci, które doświadczyły przemocy, potrzebują naszej pomocy, by mogły znów cieszyć się dzieciństwem.
Według raportu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę „Diagnoza przemocy wobec dzieci w Polsce 2023":
- 32% dzieci doświadcza przemocy ze strony bliskich dorosłych.
- 14% było świadkami przemocy domowej, co niesie poważne konsekwencje dla zdrowia psychicznego. Bycie świadkiem przemocy jest równie destrukcyjne jak bezpośrednie jej doświadczanie, prowadząc do problemów emocjonalnych i trudności w budowaniu relacji w dorosłym życiu.
- 23% było zaniedbanych emocjonalnie – nie otrzymywały czułości i wsparcia.
- 8% doświadczało zaniedbania fizycznego – brak jedzenia, odzieży, opieki medycznej.
- 20% przejęło rolę dorosłego (parentyfikacja), biorąc na siebie obowiązki ponad siły.
- Dziewczynki częściej niż chłopcy doświadczają przemocy i są świadkami przemocy domowej. Chociaż wskaźniki doświadczenia przemocy fizycznej przez dzieci powoli maleją, przemoc emocjonalna i zaniedbanie utrzymują się na wysokim poziomie.
– Od wielu lat monitorujemy problem przemocy wobec dzieci w Polsce. Dane, które zebraliśmy, są alarmujące – przemoc jest zjawiskiem powszechnym, a niektóre jej formy, takie jak zaniedbanie czy przemoc psychiczna, wciąż pozostają niedostrzegane i bagatelizowane. Dlatego musimy edukować społeczeństwo, stawiać na profilaktykę, ale także zapewniać skuteczną pomoc dzieciom, które już doświadczyły przemocy. Tylko w ten sposób możemy ograniczyć cierpienie, które często towarzyszy im przez całe dorosłe życie – mówi Renata Szredzińska, prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Dzieci, które doświadczają przemocy, niosą jej konsekwencje przez całe życie. Badania pokazują, że są one trzykrotnie bardziej narażone na podejmowanie prób samobójczych. Często zmagają się z depresją, lękami i niskim poczuciem własnej wartości, które utrudnia im codzienne funkcjonowanie. W dorosłości mają trudności w budowaniu zdrowych, bezpiecznych relacji, często nieświadomie powielając destrukcyjne wzorce wyniesione z dzieciństwa. Zmagają się z problemami psychicznymi i emocjonalnymi, a ich zdolność do radzenia sobie w trudnych sytuacjach jest znacznie osłabiona. Każda forma przemocy niszczy dzieciństwo i wpływa na całe dorosłe życie. Dlatego tak ważne jest, by zapewnić dzieciom odpowiednie warunki do odbudowania zdrowia i poczucia bezpieczeństwa po doświadczeniu przemocy.
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę właśnie rozpoczyna kampanię „Twój SMS ma SIŁĘ", której twarzą została aktorka Marta Żmuda Trzebiatowska. Celem inicjatywy jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na skalę przemocy domowej wobec dzieci i jej konsekwencji, edukacja w zakresie rozpoznawania symptomów przemocy oraz przełamywanie mitów i stereotypów, które utrudniają dostrzeżenie krzywdy dziecka. Chcemy także zachęcić do wsparcia finansowego, dzięki któremu możliwe jest funkcjonowanie i dalszy rozwój prowadzonych przez Fundację Centrów Pomocy Dzieciom, w których dzieci, które doświadczyły przemocy otrzymują profesjonalną pomoc psychologiczną i prawną.
Kampania prowadzona jest w formule DRTV (Direct Response Television), co pozwala odbiorcy/oglądającemu spotu zareagować natychmiast i wysyłając SMS uzyskać szczegółową informację jak realnie pomóc dzieciom, które doświadczyły przemocy i potrzebują profesjonalnego wsparcia.
– Każde dziecko ma prawo do bezpiecznego dzieciństwa, wolnego od przemocy i strachu. W Centrach Pomocy Dzieciom odzyskują spokój, poczucie bezpieczeństwa i wiarę w siebie. Dzięki wsparciu społecznemu możemy realnie zmieniać ich życie. Kampania „Każdy SMS ma siłę" to szansa na dotarcie z informacją do tych, którzy chcą pomóc, ale nie wiedzą, od czego zacząć – powiedziała Marta Żmuda Trzebiatowska.
Doświadczenia wielu krajów pokazują, że najskuteczniejszym modelem pomocy dzieciom pokrzywdzonym przestępstwem jest zapewnienie kompleksowego wsparcia w specjalistycznej placówce, gdzie pod jednym dachem dziecko i jego bliscy mogą liczyć na profesjonalną pomoc. Doświadczenie przemocy rujnuje dzieciństwo. Skrzywdzone dziecko, pozostawione bez wsparcia, nie odzyska poczucia własnej wartości, zaufania do ludzi ani wiary w siebie. Specjalistyczna pomoc to trudny, długotrwały, ale konieczny proces, który może uratować życie dziecka.
Właśnie po to powstały Centra Pomocy Dzieciom (CPD), prowadzone przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę w Warszawie, Gdańsku i Starogardzie Gdańskim. To miejsca, w których dzieci otrzymują bezpłatne, interdyscyplinarne wsparcie – wszystko pod jednym dachem, bez konieczności przemieszczania się między instytucjami. W CPD dzieci i ich niekrzywdzący opiekunowie mogą liczyć na bezpłatną pomoc specjalistów: psychologów, terapeutów, lekarzy, prawników i pracowników socjalnych. Wszystkie działania są skoncentrowane na zapewnieniu dziecku bezpieczeństwa, minimalizowaniu stresu i wspieraniu procesu zdrowienia. To miejsce, które łączy różne formy pomocy, by dziecko nie musiało krążyć między instytucjami, a całość wsparcia odbywała się pod jednym dachem.
– Dzieci, które doświadczyły przemocy, potrzebują natychmiastowej i kompleksowej pomocy. Centra Pomocy Dzieciom to model wsparcia, który ratuje dzieciństwo i życie. Chcemy, by stał się standardem wpisanym w politykę państwa, gwarantującym każdemu dziecku w Polsce dostęp do profesjonalnej i specjalistycznej opieki – mówi Beata Wojtkowska, wiceprezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Kampania "Twój SMS ma SIŁĘ" została zrealizowana we współpracy z agencją Dentsu Creative, odpowiedzialną za przygotowanie idei kreatywnej spotu. Produkcję materiałów kampanijnych powierzono studiu Propeller, natomiast za planowanie i zakup mediów odpowiada agencja Carat.
O Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę
Od 1991 roku chronimy dzieci przed przemocą i wykorzystaniem seksualnym. Zapewniamy dzieciom i ich opiekunom wsparcie, profesjonalną pomoc psychologiczną i prawną. Uczymy dorosłych, jak mądrze i skutecznie reagować na przemoc wobec dzieci oraz co robić, gdy podejrzewają, że dziecko jest krzywdzone. Wspieramy i angażujemy rodziców, by wychowywali dzieci z miłością i szacunkiem. Wpływamy na polskie prawo, by jak najlepiej chroniło interes dziecka. Każde dziecko zasługuje na dzieciństwo wolne od przemocy!
Metryka
- Data2025-04-03