Zrozumieć Orient – Konflikty etniczne i narodowościowe Chin: od Tybetu i Xinjiangu, przez Hongkong do relacji chińsko-tajwańskich

Zrozumieć Orient: konflikty etniczne i narodowościowe Chin

Zrozumieć Orient – Konflikty etniczne i narodowościowe Chin: od Tybetu i Xinjiangu, przez Hongkong do relacji chińsko-tajwańskich

Kolejny wykład dotyczył będzie sytuacji na Dalekim Wschodzie. Nasz gość opowie o polityce rządu chińskiego wobec Tybetu, Hongkongu czy Tajwanu.

Chiny to państwo wieloetniczne, a wiele jego obecnych problemów, wewnętrznych napięć i sporów dyplomatycznych wynika ze złożonej i niełatwej historii tego kraju w XIX i XX wieku. Zagadnienie polityki chińskiej w Tybecie i Xinjiangu obejmuje kwestie tożsamości etnicznej i wyznaniowej, wolności jednostki, czy rozumienia pojęcia narodu. Dla władz chińskich to również kwestia integralności terytorialnej i wewnętrznego bezpieczeństwa kraju. Stłumienie protestów prodemokratycznych w Hongkongu i rosnące napięcie w Cieśninie Tajwańskiej to z kolei spadek po kolonializmie europejskim w Azji, chińskiej wojnie domowej w latach 1945-49 oraz zimnowojennym podziale świata do końca lat 1980-tych. Podczas spotkania postaramy się wyjaśnić te bardzo złożone i kontrowersyjne tematy
wykorzystując do tego narzędzia historyczne, kulturoznawcze i politologiczne.

Prowadzenie: Marcin Jacoby
Dr hab. Marcin Jacoby interesuje się historyczno-kulturowymi źródłami przemian i procesów zachodzących w tym regionie świata. Naukowo specjalizuje się w chińskiej literaturze klasycznej i kulturze Chin starożytnych. Zna język chiński współczesny i klasyczny, tłumaczy dzieła literatury chińskiej na język polski.
W ramach Projektu Azja, którym kierował w Instytucie Adama Mickiewicza w latach 2008–2017, zajmował się organizacją polskich wydarzeń kulturalnych w Chinach, Republice Korei, Japonii i Indiach. Był również tłumaczem ustnym (język angielski i chiński). Adiunkt w Zakładzie Sinologii Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego w latach 2008–2017. Pracownik Zbiorów Sztuki Orientalnej Muzeum Narodowego w Warszawie w latach 2002–2008.
Autor wysoko ocenianych publikacji popularnonaukowych o Azji Wschodniej: „Chiny bez makijażu” (2016), „Korea Południowa. Republika żywiołów” (2018). Popularyzator wiedzy o Azji, współautor podręcznika do nauki języka chińskiego: „Współczesny język chiński. Mówię i piszę po chińsku” (2008). Jego najnowsza monografia naukowa to „Sztuka perswazji w starożytnych Chinach. Opowiastka alegoryczna w okresie Walczących Państw (453–221 r. p.n.e.)” (2018).
Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z zakresu wiedzy o Chinach i Azji Wschodniej: literatury, sztuki i dyplomacji kulturalnej.

Gdzie: Facebook Centrum Literatury CSW

Kiedy: 18.11.2021 (czwartek), godz. 18.00 (online)

15 listopada 2021

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7034509