#zostanwdomu – kultura i sztuka online

malarstwo

#zostanwdomu – kultura i sztuka online

Ilość informacji, które otrzymujemy każdego dnia na temat wpływu Covid-19 na nasze społeczeństwo, jest ogromna. Nie ma takiej płaszczyzny w naszym codziennym życiu, która nie odczułaby tego piętna. W czasie izolacji rośnie zapotrzebowanie na rozrywkę. Coś trzeba zrobić z wolnym czasem. Zamiast przeglądać Netflix po raz dwunasty, być może nadszedł czas, aby poszerzyć swoje horyzonty i wybrać się na (wirtualną) wycieczkę do ulubionego muzeum.

W świetle ostatnich zaostrzających się przepisów zabraniających zgromadzeń, wiele światowych instytucji kulturalnych, kieruje ludzi do zasobów internetowych. Muzea i galerie zapraszają do wyrafinowanego świata sztuki. Propozycje znajdujące się poniżej zainspirują zapewne niejedną osobę, pobudzając zmysły i budząc emocje. Niechaj staną się  wsparciem dla edukacji: nauczycieli języka polskiego, historii, sztuki, muzyki. Oto muzea, które zapraszają do wirtualnych spacerów z pozycji… kanapy:

Muzea polskie:

 1. Muzeum Historii Polski przedstawia najważniejsze wątki polskiej historii – państwa i narodu – ze szczególnym uwzględnieniem tematyki wolności – tradycji parlamentarnych, instytucji i ruchów obywatelskich, walki o wolność i niepodległość.
 2. Muzeum Powstania Warszawskiego – oprócz wirtualnego zwiedzania, można także wziąć udział w internetowych lekcjach historii.
 3. Muzeum Historii Żydów Polskich Polin wirtualny spacer po wystawie stałej „1000 lat historii Żydów polskich” Muzeum POLIN to kilka propozycji ścieżek zwiedzania. Wart uwagi jest także multimedialny przewodnik on-line „Żydowska Warszawa”, pokazujący polską stolicę przez pryzmat historii jej żydowskich mieszkańców.
 4. Dom Spotkań z Historią – wirtualna wycieczka po Warszawie.
 5. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – wirtualny spacer po muzeum w języku polskim oraz w języku angielskim.
 6. Kopalnia Soli w Wieliczce – wirtualny spacer.
 7. Muzeum Bitwy pod Grunwaldem – wirtualny spacer.
 8. Zamek w Malborku wirtualny spacer.
 9. Zamek Królewski w Warszawie – wirtualny spacer.
 10. Kraków – wirtualny spacer po mieście.

 

Muzea światowe:

 1. Platforma Google Arts & Culture – dorobek światowego dziedzictwa kulturowego z ponad tysiąca muzeów z 70 krajów, dostępna także jako aplikacja.
 2. Państwowe Muzeum Ermitażu w Petersburgu- pięciogodzinna wycieczka wideo po całym muzeum.
 3. Musée du Louvre w Paryżu – trzy wycieczki online: pierwsza prowadzi przez pokaźną kolekcję sztuki starożytnego Egiptu, druga umożliwia obejrzenie niedawno odnowionej barokowej Galerii Apollina, a trzecia opowiada historię Luwru
 4. National Gallery w Londynie – dwie trasy zwiedzania: pierwsza prowadzi przez 18 sal National Gallery, druga przez skrzydło Sainsbury z największymi dziełami sztuki renesansowej. Najnowsza opcja to zwiedzanie galerii w goglach VR – do wirtualnej rzeczywistości.
 5. Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku- interaktywne,  różnorodne narzędzia dla rodzin i rodziców, w tym zajęcia i zabawy dla dzieci, kolekcje programów nauczania online i wirtualne wycieczki na muzealnym kanale YouTube.
 6. Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku – najstarsze i największe muzeum amerykańskie; w ramach wirtualnej wycieczki można zobaczyć najbardziej imponujące dzieła np. Vincenta van Gogha, Jacksona Pollocka.
 7. Muzeum Salvadora Dalí w Figueres, Katalonia  – teatr-muzeum, obiekt gromadzi obecnie niemal 360 prac Dalego.

 

Wybierz zwiedzanie online i #zostanwdomu!

Oprac. Alicja Przytomska-Pietrzak

Fot. Pixabay

 

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we WłocławkuLiczba odwiedzin:

6,142,982