Zmiana wystaw i nowy pokaz on-line w Wozowni

E. Bloom Kwiatkowska, Auta da fe, widok wystawy

Zmiana wystaw i nowy pokaz on-line w Wozowni

Galeria Sztuki "Wozownia"

Na kanale YouTube Galerii Sztuki Wozownia można już oglądać pokaz wideoprojektu “Deficyty” Doroty Chilińskiej. Artystka, a zarazem prowadząca Pracownię Multimediów w Katedrze Plastyki Intermedialnej UMK, realizuje w nim serię minimalistycznych performansów, wykonywanych do kamery, „jeden na jeden”.

 

Proste w formie groteskowe sytuacje, podane lekko i zabawnie, odnoszą się do stanu psychiki współczesnego człowieka i sposobu jego funkcjonowania w społeczeństwie. Artystka pokazuje zachowania nacechowane różnymi stanami emocjonalnymi, o różnym natężeniu i nasyceniu, są to tzw. małe grzeszki, namiętności, ukryte pragnienia, zachowania kompulsywne, manie, nawyki, nałogi. „Deficyty” to projekt w procesie, prezentowany w Wozowni od marca 2019 roku. Artystka chce przypomnieć filmy “Głód uwagi”, “Niewolnik bliskości” i “Naturopatka” w przestrzeni internetowej, a&nbsptakże zaprezentować nowy, pt. „Zostań w domu”, odnoszący się bezpośrednio do przymusowej kwarantanny, związanej z pandemią koronawirusa. Premiera nowego filmu nastąpi 23 czerwca 2020 (wtorek) o godzinie 12:00 na kanale YouTube Wozowni.

W przestrzeni internetowej do niedzieli, 21 czerwca, prezentowana będzie Międzynarodowa Wystawa Rysunku Studenckiego, organizowana przez Katedrę Rysunku UMK i Wozownię – w tym roku odbywająca się pod hasłem #RYSOWAĆ. W najbliższą niedzielę, w samo południe, na facebookowym profilu Wozowni odbędzie się wirtualny finisaż, w czasie którego podsumowana zostanie ta wyjątkowa – bo odbywającą się wyłącznie on-line – edycja wystawy. Dowiemy się wówczas również, jakich artystów i artystki w tym roku wyróżniono, przyznając im m.in. nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Prezydenta Miasta Torunia,  Dziekana Wydziału Sztuk Pięknych UMK czy nagrodę specjalną Galerii Sztuki Wozownia w postaci organizacji indywidualnej wystawy w 2021 roku.

Tytuł i hasło przewodnie tegorocznej wystawy – #RYSOWAĆ – kierowało uwagę na różne przejawy rysunku, które możemy znaleźć w przestrzeniach wirtualnych. Prace organizacyjne nad wystawą zakłóciła sytuacja wyjątkowa – epidemia koronawirusa, która pociągnęła za sobą różnego rodzaju obostrzenia, wpływające również na pracę instytucji kultury. Ekspozycja, która miała odbywać się fizycznie w salach Galerii Sztuki Wozownia, przeniesiona została całkowicie do przestrzeni Internetu. Te nowe okoliczności sprawiły, że hasło #RYSOWAĆ nabrało zupełnie nowych znaczeń i kontekstów…

Do niedzieli, 21 czerwca, w siedzibie Wozowni na rogu Rabiańskiej i Ducha św. oglądać można wystawę Ewy Bloom Kwiatkowskiej “Auto da fe”. Prezentuje ona najważniejsze realizacje artystki z ostatnich lat i jest podsumowaniem aktualnego etapu jej działalności, który został zapoczątkowany wystawą indywidualną w Galerii Sztuki Wozownia w 2010 roku („Księga kronik. Idee i maski”). Po dziesięciu latach artystka powraca do toruńskiej galerii i dokonuje twórczego przeglądu dekady własnej pracy, przygląda się własnym realizacjom, na nowo je interpretuje, próbuje także nowych możliwości, wytycza nowe drogi działania.

 

Dawniejsze i nowsze dzieła pokazuje w takich aranżacjach, by poprzez sposób prezentacji, miejsce usytuowania czy sąsiedztwo zyskiwały one kolejne interpretacje. Do gotowych realizacji dodaje nowe warstwy znaczeń. Nowe prace znajdują swoje miejsce w wytyczonej linii zainteresowań Ewy Bloom Kwiatkowskiej. Dołączają do opowieści, bo to ona jest tutaj czymś, co spaja ze sobą poszczególne dzieła. Narracji nie należy tutaj rozumieć linearnie. Znane są tylko węzłowe jej punkty – np. spalenie własnych rzeźb, zaginięcie, oraz pewne postaci, jak figura protagonistki – kobiety o zamazanej tożsamości, a także pewne problemy, będące tak stanami ducha, jak i uniwersalnymi problemami ludzkości w jej dzisiejszym stadium rozwoju – np. pytania o bycie artystką.

Godziny otwarcia galerii:

wtorki: 13:00–18:00
środy-niedziele: 12:00–17:00

W poniedziałki galeria nieczynna. Zasady zwiedzania w reżimie sanitarnym: http://wozownia.pl/powrot-i-nowe-zasady-zwiedzania/

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie