Zespół Szkół Samochodowych i projekt “Convoi 77”

Zespół Szkół Samochodowych i projekt “Convoi 77”

Uczniowie i uczennice klasy 2 LO A wraz z nauczycielem języka polskiego – wicedyrektor Katarzyną Dąbrowską – i przy wsparciu wychowawcy klasy, pani Magdaleny Cześnin, w listopadzie 2020 roku przystąpili do realizacji europejskiego projektu Convoi 77.

Międzynarodowe przedsięwzięcie adresowane jest do uczniów szkół średnich z 32 krajów europejskich, których obywatele, mający żydowską tożsamość, znaleźli się w Transporcie nr 77 z Francji do obozu zagłady Auschwitz – Birkenau.

Zadaniem uczniów jest odtworzenie w ciągu roku – dwóch lat biografii jeden osoby z 1310 dzieci, kobiet i mężczyzn skazanych na zagładę.

Jak czytamy na stronie internetowej projektu, zostało założone Stowarzyszenie, które zgromadziło informacje biograficzne o 400 osobach z transportu. O 900 deportowanych nie wiadomo nic, gdyż potomkowie i członkowie rodzin prawdopodobnie zginęli w czasie wojny.

Dotychczas do projektu przystąpili uczniowie i nauczyciele z 20 krajów europejskich i opracowali w ciągu czterech lat 200 biografii.

Włocławska Samochodówka jest kolejną szkołą przystępującą do przedsięwzięcia kształtującego wszystkie ustalone przez Unię Europejską kompetencje kluczowe – skuteczne porozumiewanie się w języku ojczystym oraz w językach obcych, kształtowanie kompetencji naukowo – technicznych i informatycznych, kształtowanie potrzeby uczenia się przez całe życie oraz uczestniczenia w życiu społecznym i obywatelskim, wyposażenie w inicjatywność i przedsiębiorczość, a także wiedzę niezbędną do budowania świadomości i ekspresji kulturalnej.

Źródło: www.zss.q4.pl

Graf. gł. www.zss.q4.pl

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we Włocławku| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6645971