Zdjęcie z wystawy “Wielki Makro Świat” wyróżnione w światowym konkursie fotograficznym

Zdjęcie z wystawy "Wielki Makro Świat"

Zdjęcie z wystawy “Wielki Makro Świat” wyróżnione w światowym konkursie fotograficznym

Makro zdjęcie wałkarza lipczyka (Polyphylla fullo) wykonane przez toruńskiego artystę fotografika Marka Czarneckiego zostało wyróżnione w jednym z najbardziej prestiżowych konkursów fotograficznych – International Photography Awards (IPA).

Wyróżnione zdjęcie, a także 22 inne składające się na wystawę “Wielki Makro Świat”, można oglądać do marca 2020 roku w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

International Photography Awards (IPA) z siedzibą w Los Angeles to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów fotograficznych na świecie, organizowany od 2003 roku. Konkurs, obejmujący 13 kategorii tematycznych, jest jednym z najbardziej ambitnych i wszechstronnych konkursów we współczesnym świecie fotografii. Rocznie napływa blisko 12000 zgłoszeń z prawie 100 krajów.

Bohater wyróżnionego zdjęcia – wałkarz lipczyk – to największy i najpiękniejszy krajowy przedstawiciel chrabąszczy. Widocznego na zdjęciu samca łatwo można odróżnić od samicy po bardzo dużej buławce czułków. Dorosłe chrząszcze latają po zmierzchu i najczęściej można je spotkać przy źródłach światła – lampach i latarniach. Niegdyś gatunek ten występował licznie w całej Polsce, obecnie jest coraz rzadziej spotykany, najczęściej w pasie wydm nadmorskich. Pędraki rozwijają się w ciepłych, piaszczystych glebach, gdzie żerują na korzeniach różnych roślin. Na „Czerwonej liście zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce” został zakwalifikowany do gatunków bliskich zagrożenia.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

6,151,125