Zapraszamy na XII Piknik Historyczny!

Zapraszamy na XII Piknik Historyczny!

       

Brzeskie Centrum Kultury i Urząd Miejski w Brześciu Kujawskim zapraszają pasjonatów historii i militariów na XII Piknik Historyczny połączony z obchodami 770-lecia nadania praw miejskich miastu.

13 września 2020 r. na terenie Alei Władysława Łokietka oraz podnóży murów obronnych i fosy zostanie rozłożone średniowieczne obozowisko. W skład obozowiska wejdzie piętnaście namiotów, w tym jeden duży namiot książęcy, wewnątrz którego znajdzie się sala tronowa, średniowieczne meble, ręcznie tkany kilim, bogate sprzęty codziennego użytku, skóry, kotły, uzbrojenie, naczynia.

Będzie można wczuć się w klimat ówczesnej epoki. Prezentowane będą pokazy dawnych rzemiosł średniowiecznych (rogownictwo z wyrobami z kości i rogów, bogate stanowisko snycerskie z całą gamą wyrobów z drewna, warsztat tkania na bardzie oraz stanowisko wiedźmy – znachorki, wróżbitki wtajemniczającej w arkana średniowiecznej magii). Średniowieczny mincerz wybije monetę, skórnik pomoże przymierzyć skórzany pancerz, rogownik zagra z uczestnikami pikniku w średniowieczne warcaby. Na stanowisku z instrumentami muzycznymi dowiemy się o ich historii. Odbędzie się pokaz sceniczny opowiadający o najstarszych instrumentach. Prowadzona też będzie opowieść o słowiańskiej kuchni, której punktem centralnym będą cztery paleniska, na których wypieka się starosłowiańskie chlebki (tzw. podpłomyki), żebra w kapuście, świńskie ogony w miodzie, ptactwo, kiełbasy i mięsiwo.

Kulminacyjnym punktem programu będzie sceniczne odtworzenie nadania praw miejskich wraz z kopią aktu lokacyjnego, z historyczną pieczęcią, wykonanego na papierze czerpanym, która zostanie przekazana na ręce włodarza miasta.

Dodatkową atrakcją będzie historyczna mennica, w której bita będzie moneta okolicznościowa upamiętniająca nadanie praw miejskich. Dzień pokazów uświetni również zespół tańców średniowiecznych prezentujący tańce słowiańskie, dworskie i plebejskie oraz mini koncerty muzyki średniowiecznej.

Ważnym elementem osady będzie cykl gier i zabaw: strzelanie z łuku, miotanie oszczepem, rzut podkową itp. Ponadto w programie pokazy pojedynków i uzbrojenia oraz specjalny pokaz walk w kręgu. Dodatkowo przeprowadzone zostaną warsztaty garncarskie, wikliniarskie. Wszystkim atrakcjom w tym dniu  towarzyszyć będzie wystawa zdjęć „Brześć Kujawski dawniej i dziś”.

 

 

Więcej informacji na stronie Brzeskiego Centrum Kultury.

 

Źródło: bck.brzesckujawski.pl

Fot. gł. pixabay.com

 

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we Włocławku| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6662780