Zapraszamy na kursy językowe dla dorosłych

Fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl

23 Paź Zapraszamy na kursy językowe dla dorosłych

Ponad cztery tysiące mieszkańców Kujaw i Pomorza skorzystało z marszałkowskich szkoleń językowych. W październiku zajęcia rozpoczęły kolejne grupy. Do udziału w bezpłatnych kursach z języka angielskiego, niemieckiego i francuskiego zapraszamy 6 tysięcy osób. Zapisy za pomocą formularza zgłoszeniowego na stronie internetowej www.projektmowiszmasz.pl.

– Zdobywanie nowych umiejętności to inwestycja we własną przyszłość. Samorząd województwa przykłada dużą wagę do jakości kształcenia i czyni wiele, by umożliwić mieszkańcom naszego regionu, chcącym podnosić kluczowe kompetencje, odpowiednie warunki do wykorzystania ich potencjału – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Pierwsze kursy języka angielskiego, francuskiego i niemieckiego rozpoczęły się w styczniu. Od tego czasu z bezpłatnych szkoleń skorzystało ponad 4 tysiące osób. Od października na zajęcia zapisało się kolejnych 161 uczestników. Szkolenia prowadzone są obecnie w 158 grupach. Największym zainteresowaniem cieszą się zajęcia z języka angielskiego.

Od października kursy językowe odbywają się w:

 • Bydgoszczy (w siedzibie Wyższej Szkoły Bankowej, Wyższej Szkoły Gospodarki, Biurowcu IDEA, Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej i siedzibie firmy PESA),
 • Toruniu (w siedzibie Akademii Nauki oraz w Wyższej Szkole Bankowej),
 • Inowrocławiu (na Wydziale Zarządzania i Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Gospodarczej i siedzibie Fundacji Ekspert),
 • Włocławku (w szkole językowej Greenwich i Imperium Wiedzy),
 • Szubinie (w Szkole Podstawowej nr 1),
 • Nakle nad Notecią (w siedzibie Training House).

W najbliższym czasie planowane jest uruchomienie grup zajęciowych w Brodnicy, Sępólnie Krajeńskim, Grudziądzu, Kowalu (powiat włocławski), Skępem (powiat lipnowski) i Świeciu. Zajęcia mogą odbywać się w każdym z miast powiatowych, jeśli zbierze się minimalna liczba chętnych, czyli 9 osób.

Z marszałkowskich kursów językowych skorzysta aż 10 tysięcy osób. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Jedyny koszt, jaki ponoszą uczestnicy, to koszt zakupu podręczników. W czasie 180-godzinnych szkoleń (po 4 godziny lekcyjne tygodniowo) uczestnicy przygotują się do egzaminu, po którym otrzymają  certyfikat potwierdzający zdobycie określonego poziomu biegłości językowej (zgodnie z Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego), np. TOEIC, WiDaF, TFI.

Szkolenia w ramach projektu przeznaczone są dla osób powyżej 18 roku życia, które należą do jednej z trzech grup:

 – osób z wykształceniem maksymalnie średnim,

– osób z niepełnosprawnością (bez względu na poziom wykształcenia),

– osób powyżej 50 roku życia (bez względu na poziom wykształcenia).

Z udziału w projektach wyłączone są osoby, które prowadzą działalność gospodarczą.

Szkolenia finansowane są ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego i budżetu województwa. Projekt Urzędu Marszałkowskiego realizuje Regionalny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Przysieku i firmą Training House. Całkowita wartość przedsięwzięcia wynosi 29,2 miliony złotych, a dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 to 26,3 miliony złotych.

Więcej informacji i zapisy: projektmowiszmasz.pl, e-mail: zapisy@projektmowiszmasz.pl, tel. 507 927 366.

Animacja projektu „Mówisz-Masz”

Mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego korzystają także ze szkoleń komputerowych z zakresu miedzy innymi projektowania stron www, obsługi programów biurowych w administracji i tworzenia grafiki komputerowej. Więcej informacji na stronie www.szkoleniakomputerowe.tarr.org.pl oraz tutaj.

Szkolenia językowe w liczbach:

 • 10 tysięcy osób skorzysta z bezpłatnych kursów do końca 2021 roku,
 • 158 grup szkoleniowych,
 • 161 osób rozpoczęło szkolenia po wakacjach,
 • ponad 4 tysiące osób skorzystało lub korzysta ze szkoleń
 • 180 godzin trwa kurs kończący się egzaminem, po którym uczestnik otrzymuje certyfikat potwierdzający zdobycie określonego poziomu biegłości językowej,
 • 4 godziny lekcyjne zajęć w tygodniu,
 • 29,2 miliony złotych to całkowita wartość projektu.

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.plLiczba odwiedzin:

2,618,750