Zakończenie prac remontowych w Muzeum Toruńskiego Piernika

Zakończenie prac remontowych w Muzeum Toruńskiego Piernika

Muzeum Okręgowe w Toruniu informuje, że w Muzeum Toruńskiego Piernika zakończyły się prace remontowe, wskutek których w ofercie pojawiły się zupełnie nowe atrakcje. Dzięki środkom finansowym pochodzącym z programu „Toruńska Starówka – ochrona i konserwacja dziedzictwa kulturowego UNESCO – etap II” na trzech kondygnacjach budynku powstały multimedialne, interaktywne przestrzenie poświęcone szeroko pojętej tematyce piernika. Realizacja projektu zamknęła się w kwocie 1,2 mln złotych.

Na parterze przewidziano ekspozycję „Aromatyczny świat surowców”, która w sposób atrakcyjny plastycznie, z wykorzystaniem szeregu multimediów, przybliża wiedzę na temat poszczególnych składników piernikowego ciasta (mąka, miód, przyprawy korzenne). Prezentowane są zarówno piernikowe surowce, środowisko, w którym występują, ale także sposób przygotowania piernika według najstarszej znanej receptury na piernik toruński.

Pierwsze piętro zostało poświęcone piernikowym legendom, podaniom i klechdom. Goście będą mogli uczestniczyć w kilkunastominutowych pokazach, seansach, przeżywać przygody baśniowych postaci. Imponująca scenografia oraz nowoczesna prezentacja komputerowa tworzą razem niezapomniane widowisko.

Na drugim piętrze powstało specjalnie przystosowane do potrzeb muzeum pomieszczenie, w którym możliwa będzie organizacja warsztatów, pokazów, spotkań oraz projektów badawczych.

Wewnętrzny dziedziniec budynku został zaadaptowany na przeznaczony dla najmłodszych gości muzeum, piernikowy plac zabaw z chatką złej czarownicy pośrodku. Pełni on funkcje zarówno rekreacyjne, jak i edukacyjne.

Ostatnim zrealizowanym zadaniem jest widowiskowy seans artystyczno-świetlny, wyświetlany na zewnętrznej ścianie budynku tzw. mapping, który tematyką nawiązuje do prezentowanych w muzeum treści. Pokaz widoczny również z ul. Szerokiej emitowany jest w weekendy (piątek-niedziela) w godzinach wieczornych.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6646385