(Za)dbajmy o pszczoły i wodę

(Za)dbajmy o pszczoły i wodę

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy pokaże jak można to zrobić

Rola przyrody w mieście, zanieczyszczenie powietrza, ekologiczne znaczenie pszczół oraz ochrona wód płynących – to główne tematy bezpłatnych spotkań ekologicznych, do udziału w których zaprasza toruńskie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

W czerwcu zaplanowano trzy tematy spotkań: “Miasto przyjazne naturze”, “Dbamy o pszczoły” i “Ochrona wód płynących”. Pierwsze jest kierowane do grup szkolnych ze szkół podstawowych (kl. 1-3 i kl. 4). Spotkania poświęcone znaczeniu ekologicznemu pszczół są adresowane do przedszkolaków oraz uczniów kl. 1-3 szkoły podstawowej. Warsztaty o wodach powierzchniowych są kierowane do uczniów kl. 4-6 szkoły podstawowej. Zajęcia są kierowane do przedszkolaków i uczniów z terenu województwa kujawsko-pomorskiego.

Spotkania będą odbywały się w formie stacjonarnej w siedzibie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz online. Zajęcia online zaplanowano od 21 do 23 czerwca w godz. 8:55-9:40, 10:45-11:30 oraz 12:45-13:30. Warsztaty stacjonarne będą odbywały się w lipcowe poniedziałki w godz. 9:00-10:30 oraz 11:30-13:00. Formę udziału grupy można wybrać w formularzu zgłoszeniowym dostępnym na stronie internetowej centrum nauki.

W czasie zajęć „Miasto przyjazne naturze” uczestnicy zapoznają się z rolą przyrody w miastach, jej wpływem na funkcjonowanie człowieka, nauczą się rozpoznawać drzewa, zapoznają się z ważniejszymi zanieczyszczeniami powietrza i ich wpływem na zdrowie człowieka – wyjaśnia Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Młyna Wiedzy.

Podczas spotkania „Dbamy o pszczoły” dzieci przyjrzą się tym niezwykłym owadom, zobaczą, gdzie żyją i czy łatwo jest im żyć w mieście. Nie zabraknie majsterkowania. W trakcie zajęć będzie można zbudować schronienie dla pszczół i zabrać je ze sobą. Te zajęcia będą odbywały się w budynku Młyna Wiedzy, jak i poza nim. Dlatego opiekunowie powinni zadbać, aby uczestnicy mieli ze sobą okrycia wierzchnie na wypadek niesprzyjających warunków pogodowych.

W trakcie spotkania „Ochrona wód płynących” pracownicy centrum nauki (na przykładzie Strugi Toruńskiej, która przepływa przed siedzibą instytucji) pokażą, jakie procesy zachodzą w płynącej wodzie. Uczestnicy przekonają się o użytecznym aspekcie rzeki jako miejsca do wypoczynku i relaksu. – W kolejnej części, w trakcie zajęć laboratoryjnych uczestnicy ocenią stopień zanieczyszczenia Strugi. Sprawdzą parametry wody m.in. przeźroczystość, zapach czy obecność azotanów. Ostatnim etapem zajęć będzie obserwacja mikroskopowa próbek wody w celu odnalezienia zamieszkujących w niej mikroorganizmów – dodaje Marcin Centkowski.

Spotkania ekologiczne w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy są realizowane w ramach projektu “(Za)dbajmy o pszczoły i wodę”, dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

16 czerwca 2021 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7055822