„Z Haiti do Bydgoszczy. Wanda Gentil-Tippenhauer – malarka (nie)zwykła” – wykład

„Z Haiti do Bydgoszczy. Wanda Gentil-Tippenhauer – malarka (nie)zwykła” – wykład

logo Muzeum Okręgowe w BydgoszczyW środę, 12 stycznia Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zaprasza na wykład Anny Nadolskiej z cyklu „Ona i Kultura: „Z Haiti do Bydgoszczy. Wanda Gentil-Tippenhauer – malarka (nie)zwykła”. Prelegentka jest kustoszką, kierowniczką Działu Historii bydgoskiego Muzeum Okręgowego, kuratorką wystaw stałych i czasowych, badaczką roli kobiet w życiu kulturalnym międzywojennej Bydgoszczy. Tym razem przygotowała opowieść o życiu Wandy Gentil-Tippenhauer, niezwykłej malarki kojarzonej głównie z Tatrami, które umiłowała, przemierzyła na nartach i najczęściej malowała. Zanim ta urodzona na Haiti artystka i miłośniczka gór osiadła w Zakopanem. W okresie międzywojennym utrzymywała prywatne i zawodowe kontakty z Bydgoszczą. W naszym mieście udzielała się w środowisku artystycznym. W jej dorobku twórczym można znaleźć prace plastyczne, do których inspirację czerpała z pejzażu Bydgoszczy.

Gentil-Tippenhauer jest jedną z nielicznych artystek, które kreowały bydgoską plastykę w Drugiej Rzeczypospolitej. Anna Nadolska przybliży nieznane bydgoszczanom związki artystki z kulturą przedwojennej Bydgoszczy.

Termin: 12 stycznia 2022 r., godz. 18.00, ul. Gdańska 4, Muzeum (sala audiowizualna), wstęp – 1zł

Fot. Wanda Gentil-Tippenhauer, podpis: Wanda Gentil-Tippenhauer, po 1945 r., wł. J. i M. Misztalów (zdjęcie uzyskane dzięki W. Szatkowskiemu), MOB

31 grudnia 2021 r.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7045394